I konkurs
Mexreal Food AB
Översikt
Bolaget ska bedriva import, export, partihandel och försäljning av livsmedel och drycker från syd- och mellanamerika genom olika säljkanaler och därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva restaurangverksamhet i egen regi eller via franchiseavtal.
- Registrerat
- 24 mars 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46390 Icke-specialiserad partihandel med livsmedel, drycker och tobak
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Lövgatan 3
- Postnummer & ort
- 28130 HÄSSLEHOLM
- Registrerat namn
- Mexreal Food ABReg 2016-05-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Pågående processKonkurs, inledd 2025-06-27
Ekonomisk översikt
Bokslut 2021Omsättning
3,7 mkr
▼ 10,9 %Årets resultat
320 tkr
▲ 120,6 %Tillgångar
1,8 mkr
▲ 15,4 %Eget kapital
-484 tkr
▲ 39,8 %Soliditet
-27,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
4 tkr
Totala skulder
2,3 mkr
▼ 3,6 %| Nyckeltal | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 717 108 | 4 174 079 | 5 572 143 | 5 042 142 | 4 196 192 |
| Övriga externa kostnader | 814 338 | 1 229 067 | 961 015 | - | 801 621 |
| Personalkostnader | 983 781 | 905 477 | 1 158 298 | - | 804 851 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 456 004 | −1 402 386 | 127 495 | - | −141 752 |
| Resultat e. fin. poster | 319 866 | −1 552 157 | 9 993 | 259 512 | −141 170 |
| Resultat före skatt | 319 866 | −1 552 157 | 9 993 | - | −141 170 |
| Årets resultat | 319 866 | −1 552 157 | 1 288 | - | −141 170 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 31 869 | 60 288 | 50 186 | - | 82 000 |
| Omsättningstillgångar | 1 732 638 | 1 469 249 | 2 831 103 | - | 795 623 |
| Kassa & bank | 4 402 | - | - | - | 99 786 |
| Summa tillgångar | 1 764 507 | 1 529 537 | 2 881 289 | - | 877 623 |
| Eget kapital | −484 142 | −804 008 | 148 150 | - | −66 465 |
| Långfristiga skulder | 1 638 832 | 1 830 551 | 1 770 077 | - | 450 000 |
| Kortfristiga skulder | 611 479 | 502 994 | 963 062 | - | 494 088 |
| Soliditet (%) | -27,0 % | -53,0 % | 5,0 % | 8,0 % | -8,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2021- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 5,6 mkr (2019) till 3,7 mkr (2021).
- Årets resultat blev en vinst på 320 tkr, en nettomarginal på 8,6 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−484 tkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,8 gånger om.
Rörelsemarginal
12,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
8,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−10,9 %
2020 till 2021
Genomsnittlig tillväxt
−3,0 % per år
2017 till 2021
Balanslikviditet
2,83
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,9 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-02-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2017-12-31)
Registrerad: 2018-07-31
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hässleholm
Andra registrerade bolag med säte i Hässleholm.
- 1A Avenyen ABAB
- 23:ans Hem & Trägård ABAB
- 2Flow ABAB
- 2Flow Fastighet ABAB
- 2Flow Holding ABAB
- 4CON ABAB
- 4Consult ABAB
- 4max ABAB