MF SolariumService AB
Översikt
Bolaget skall utföra uppbyggnad av, samt service, underhåll och i förekommande fall flytt av solstudioanläggningar och liknande närliggande uppdrag. Även uppbyggnad av ventilationsanläggningar och eldragning samt ombyggnationer företrädesvis för solstudios, samt härmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även idka import och försäljning av solarium, solarietillbehör samt kosmetik och personlig hygienutrustning samt härmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 16 november 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 95220 Reparation och underhåll av hushållsapparater samt av utrustning för hem och trädgård
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Södra Fiskaregatan 58
- Postnummer & ort
- 44150 ALINGSÅS
- Registrerat namn
- MF SolariumService ABReg 2021-11-16
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 522 701 | 1 954 886 | 505 160 | 523 706 |
| Övriga externa kostnader | 278 874 | 100 000 | 77 113 | 120 564 |
| Personalkostnader | 783 461 | 634 118 | 412 459 | 468 786 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 366 581 | 588 253 | 20 171 | −45 845 |
| Resultat e. fin. poster | 366 674 | 590 307 | 20 298 | −45 841 |
| Resultat före skatt | 246 674 | 590 307 | 20 298 | 24 159 |
| Årets resultat | 195 576 | 468 778 | 16 065 | 19 178 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 885 600 | 816 600 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 159 845 | 934 775 | 159 051 | 168 786 |
| Kassa & bank | 115 385 | 295 259 | 54 799 | 5 420 |
| Summa tillgångar | 2 045 445 | 1 751 375 | 159 051 | 168 786 |
| Eget kapital | 474 597 | 529 021 | 60 243 | 44 178 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 570 848 | 1 222 354 | 98 808 | 124 608 |
| Soliditet (%) | 23,2 % | 30,2 % | 37,9 % | 26,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 22,1 % jämfört med 2024, till 1,5 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 196 tkr, en nettomarginal på 12,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 23,2 % vid årets slut.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,74).
- Omsättningen var högre än hos 48 % av bolagen med samma huvudbransch, reparation och underhåll av hushållsapparater samt av utrustning för hem och trädgård (SNI 95220). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Alingsås
Andra registrerade bolag med säte i Alingsås.
- 1:819 Fastighets ABAB
- 1Trade Group ABAB
- 24-sju Herrljunga ABAB
- 2Pasn Holding ABAB
- 3P projekt ABAB
- 420 bygg & Inredning ABAB
- 4C Analysis ABAB
- 4E Analysis ABAB