Aktivt företag
Mfori AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-07
Bolaget ska bedriva marknadshandel och torghandel med smycken (smyckehandel). Konsultation inom data, telekom och spelteknik samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 17 februari 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46480 Partihandel med ur och guldsmedsvaror
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 86
- Postnummer & ort
- 19522 MÄRSTA
- Registrerat namn
- Mfori ABReg 2017-04-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
8,3 mkr
▼ 7,3 %Årets resultat
-168 tkr
▼ 593,7 %Tillgångar
911 tkr
▲ 0,6 %Eget kapital
-54 tkr
▼ 147,9 %Soliditet
-6,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
6 tkr
▼ 98,1 %Totala skulder
965 tkr
▲ 21,9 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 8 297 722 | 8 947 135 | 6 768 473 | 3 527 957 | 2 912 000 |
| Övriga externa kostnader | 950 801 | 1 312 841 | 1 031 494 | 712 662 | - |
| Personalkostnader | 1 414 295 | 966 166 | 763 322 | 527 924 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −159 490 | 41 985 | 29 388 | −78 020 | - |
| Resultat e. fin. poster | −167 829 | 40 474 | 26 620 | −78 606 | −2 000 |
| Resultat före skatt | −167 829 | 40 474 | 26 620 | −72 106 | - |
| Årets resultat | −167 829 | 33 992 | 26 620 | −72 106 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 36 000 | 72 000 | - |
| Omsättningstillgångar | 910 616 | 905 036 | 463 951 | 325 514 | - |
| Kassa & bank | 5 616 | 299 377 | 58 951 | 270 223 | - |
| Summa tillgångar | 910 616 | 905 036 | 499 951 | 397 514 | - |
| Eget kapital | −54 391 | 113 438 | 79 446 | 52 826 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 965 007 | 791 598 | 420 505 | 344 688 | - |
| Soliditet (%) | -6,0 % | 12,5 % | 15,9 % | 13,3 % | 25,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 7,3 % jämfört med 2023, till 8,3 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 168 tkr, en nettomarginal på −2,0 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−54 tkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,94).
- Omsättningen var högre än hos 83 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med ur och guldsmedsvaror (SNI 46480). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−1,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−2,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−7,3 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+29,9 % per år
2020 till 2024
Balanslikviditet
0,94
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
4,1 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-13
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Märsta
Andra registrerade bolag med säte i Märsta.
- 3mari ABAB
- 3S Personal & Transport ABAB
- 7-ans Taxi Märsta ABAB
- 81:an Bistro ABAB
- A & I Foods ABAB
- A & S Consulting ABAB
- A.E taxi&transport ABAB
- a.hartrodt Sweden ABAB