Aktivt företag
Mh Enterprises AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-07
Entreprenad inom försäljning och marknadsföring åt andra bolag.
- Registrerat
- 12 december 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47121 Annan varuhus- eller stormarknadshandel
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 2028
- Postnummer & ort
- 75002 UPPSALA
- Registrerat namn
- Mh Enterprises ABReg 2022-12-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
4,9 mkr
▲ 25,5 %Årets resultat
729 tkr
▼ 11,6 %Tillgångar
2,1 mkr
▲ 39,0 %Eget kapital
1,4 mkr
▲ 52,0 %Soliditet
66,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
12
Medelantal
Kassa & bank
1,4 mkr
▲ 33,7 %Totala skulder
717 tkr
▲ 19,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 4 939 463 | 3 935 357 | 808 897 |
| Övriga externa kostnader | 251 916 | 217 633 | 97 369 |
| Personalkostnader | 3 718 110 | 2 769 019 | 543 646 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 925 990 | 1 044 944 | 167 843 |
| Resultat e. fin. poster | 925 193 | 1 043 662 | 167 870 |
| Resultat före skatt | 925 193 | 1 043 662 | 167 870 |
| Årets resultat | 729 430 | 824 732 | 132 531 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 717 667 | 480 667 | 3 000 |
| Omsättningstillgångar | 1 400 743 | 1 042 875 | 311 289 |
| Kassa & bank | 1 378 762 | 1 031 429 | 308 289 |
| Summa tillgångar | 2 118 410 | 1 523 542 | 314 289 |
| Eget kapital | 1 401 693 | 922 263 | 157 531 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 716 717 | 601 279 | 156 758 |
| Soliditet (%) | 66,2 % | 60,5 % | 50,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 809 tkr (2023) till 4,9 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 729 tkr, en nettomarginal på 14,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 66,2 % vid årets slut, upp från 50,1 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 86 % av bolagen med samma huvudbransch, annan varuhus- eller stormarknadshandel (SNI 47121). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
18,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
14,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+25,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+147,1 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
52,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,95
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
412 tkr
12 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-06
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Uppsala
Andra registrerade bolag med säte i Uppsala.
- + Est Productions ABAB
- 011STUDIO ABAB
- 018 Interiör & Design ABAB
- 018 Ventilation ABAB
- 018MÅLERI ABAB
- 02 Bygg & Fastighet ABAB
- 04 Grupp ABAB
- 1 Frisör Uppsala ABAB