Mice BokningsBolaget AB
Översikt
Bolaget skall erbjuda leverans och produktion av möten, events, resor, konferenser och kongresser, erbjuda professionell hantering av kommunikation och profilering av kundernas events, projektledning och möten samt erbjuda marknadsförings- och konsulttjänster till hotell, konferensanläggningar och relaterade leverantörer av underhållnings- och aktivitetstjänster samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 juli 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 82300 Arrangemang av kongresser och mässor
- Bransch (SNI)
- SNI 63910 Webbportaler
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Svärdvägen 11
- Postnummer & ort
- 18233 DANDERYD
- Registrerat namn
- Mice BokningsBolaget ABReg 2022-10-19
- Registrerat namn
- Svensk MötesdesignReg 2026-02-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 26 396 387 | 27 689 025 | 30 743 284 | 18 594 969 | 8 534 542 |
| Övriga externa kostnader | 3 376 740 | 3 227 445 | 1 380 634 | 1 137 514 | 787 094 |
| Personalkostnader | 3 962 380 | 3 404 933 | 3 544 218 | 3 152 025 | 1 502 028 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 894 591 | 3 326 299 | 4 977 877 | 2 699 372 | 1 287 271 |
| Resultat e. fin. poster | 2 540 188 | 3 536 153 | 5 421 073 | 4 220 563 | 1 287 142 |
| Resultat före skatt | 2 540 188 | 3 536 153 | 5 421 073 | 4 170 563 | 1 287 142 |
| Årets resultat | 1 916 381 | 2 805 591 | 4 356 379 | 3 615 567 | 1 021 621 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 160 000 | 800 000 | 940 000 | 640 000 | 560 000 |
| Omsättningstillgångar | 12 947 674 | 10 167 656 | 13 626 288 | 9 701 595 | 5 651 918 |
| Kassa & bank | 5 377 333 | 4 448 511 | 7 484 436 | 5 522 193 | 3 878 249 |
| Summa tillgångar | 13 107 674 | 10 967 656 | 14 566 288 | 10 341 595 | 6 211 918 |
| Eget kapital | 2 117 331 | 3 046 951 | 6 191 361 | 3 834 982 | 1 919 416 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 10 990 343 | 7 920 705 | 8 374 927 | 6 506 613 | 4 042 502 |
| Soliditet (%) | 16,0 % | 28,0 % | 42,0 % | 37,0 % | 34,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 30,7 mkr (2023) till 26,4 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 1,9 mkr, en nettomarginal på 7,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 16,0 % vid årets slut, ned från 37,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 97 % av bolagen med samma huvudbransch, arrangemang av kongresser och mässor (SNI 82300). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Danderyd
Andra registrerade bolag med säte i Danderyd.
- 08 Byggteknik ABAB
- 1:a Assistanskompaniet ABAB
- 10 S-Road Consulting ABAB
- 10Pixels ABAB
- 120 procent ABAB
- 2elev8 IT ABAB
- 3icom Solutions Sweden ABAB
- 4Miga ABAB