Aktivt företag
Michaels fastigheter AB
Översikt
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 11 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68202 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Eskilstunavägen 29
- C/o
- c/o Lillgärd Grill & Café AB
- Postnummer & ort
- 64534 STRÄNGNÄS
- Registrerat namn
- Michaels fastigheter ABReg 2014-02-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
640 tkr
▲ 3,7 %Årets resultat
205 tkr
▼ 26,5 %Tillgångar
2,9 mkr
▼ 11,7 %Eget kapital
846 tkr
▲ 32,0 %Soliditet
29,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
330 tkr
▼ 55,2 %Totala skulder
2,1 mkr
▼ 22,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 640 398 | 617 629 | 585 585 | 620 733 | 484 000 |
| Övriga externa kostnader | 329 414 | 212 788 | 139 070 | 205 473 | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 258 352 | 352 210 | 393 884 | 362 628 | - |
| Resultat e. fin. poster | 258 176 | 351 212 | 388 764 | 340 518 | 256 000 |
| Resultat före skatt | 258 176 | 351 212 | 388 764 | 340 518 | - |
| Årets resultat | 204 977 | 278 706 | 308 642 | 270 316 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 488 160 | 2 540 792 | 2 593 434 | 2 646 065 | - |
| Omsättningstillgångar | 429 657 | 764 526 | 402 400 | 696 990 | - |
| Kassa & bank | 330 031 | 736 943 | 362 247 | 681 293 | - |
| Summa tillgångar | 2 917 817 | 3 305 318 | 2 995 834 | 3 343 055 | - |
| Eget kapital | 845 579 | 640 602 | 361 895 | 1 593 253 | - |
| Långfristiga skulder | 2 000 000 | 2 540 000 | 2 540 000 | 1 517 426 | - |
| Kortfristiga skulder | 72 238 | 124 716 | 93 939 | 232 376 | - |
| Soliditet (%) | 29,0 % | 19,4 % | 12,1 % | 47,7 % | 37,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 586 tkr (2023) till 640 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 205 tkr, en nettomarginal på 32,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 29,0 % vid årets slut, ned från 47,7 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 41 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
40,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
32,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+3,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+7,3 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
24,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,95
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Strängnäs
Andra registrerade bolag med säte i Strängnäs.
- 1337Labz ABAB
- 1891 consulting ABAB
- 2B 4ever ABAB
- 2bSec Consulting ABAB
- 2bSec Holding ABAB
- 2bSec Professional Services ABAB
- 3 E Bygg AktiebolagAB
- 3Element ABAB