Aktivt företag
Michelle Talebi Psykiatri AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-09
Aktiebolaget skall bedriva hälso- och sjukvård till sjukhus samt till offentliga och privata psykiatriska mottagningar, hålla medicinska föredrag och därmed förenlig verksamhet samt äga och förvalta värdepapper.
- Registrerat
- 20 november 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86221 Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Sjöbågen 4B
- C/o
- c/o Michelle Talebi Moghaddam
- Postnummer & ort
- 35222 VÄXJÖ
- Registrerat namn
- Michelle Talebi Psykiatri ABReg 2023-11-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,0 mkr
▲ 0,4 %Årets resultat
1,1 mkr
▼ 29,8 %Tillgångar
3,3 mkr
▲ 50,3 %Eget kapital
2,1 mkr
▲ 36,5 %Soliditet
63,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
2,7 mkr
▲ 28,7 %Totala skulder
1,2 mkr
▲ 81,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 2 970 798 | 2 958 884 |
| Övriga externa kostnader | 270 941 | 171 400 |
| Personalkostnader | 1 381 172 | 887 097 |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | 1 318 685 | 1 900 387 |
| Resultat e. fin. poster | 1 340 718 | 1 900 638 |
| Resultat före skatt | 1 340 718 | 1 900 638 |
| Årets resultat | 1 059 508 | 1 508 699 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | 530 000 | - |
| Omsättningstillgångar | 2 783 488 | 2 204 897 |
| Kassa & bank | 2 710 616 | 2 106 028 |
| Summa tillgångar | 3 313 488 | 2 204 897 |
| Eget kapital | 2 093 207 | 1 533 699 |
| Långfristiga skulder | 52 422 | - |
| Kortfristiga skulder | 1 167 859 | 671 198 |
| Soliditet (%) | 63,2 % | 69,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 1,1 mkr, en nettomarginal på 35,7 %.
- Soliditeten var 63,2 % vid årets slut, ned från 69,6 % (2024).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 95 % av bolagen med samma huvudbransch, specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus (SNI 86221). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
44,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
35,7 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
50,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,38
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,0 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-11
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Växjö
Andra registrerade bolag med säte i Växjö.
- 1:st Promotion Profil och Presentreklam i Växjö ABAB
- 111 Solutions ABAB
- 140630 & BEZZ INVEST ABAB
- 1453 Holding ABAB
- 1927 Holding ABAB
- 1927 Real Estate ABAB
- 1UP Media ABAB
- 2 Boys racing ABAB