Aktivt företag
Micke Illie Produktion AB
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva byggnadsverksamhet såsom allmänna snickerier och hubyggnationer samt event och upplevelser för privatpersoner och företag.
- Registrerat
- 18 november 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Bransch (SNI)
- SNI 43999 Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Horn Sjöstugan 1
- Postnummer & ort
- 61193 NYKÖPING
- Registrerat namn
- Micke Illie Produktion ABReg 2015-11-18
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,0 mkr
▲ 32,0 %Årets resultat
34 tkr
▲ 42,0 %Tillgångar
347 tkr
▲ 173,9 %Eget kapital
130 tkr
▲ 34,7 %Soliditet
37,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
25 tkr
▲ 128,6 %Totala skulder
216 tkr
▲ 625,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 021 205 | 773 876 | 749 000 | 709 000 | 692 290 |
| Övriga externa kostnader | 455 831 | 339 683 | - | - | 237 242 |
| Personalkostnader | 295 563 | 298 142 | - | - | 356 542 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 58 897 | 36 221 | - | - | 11 239 |
| Resultat e. fin. poster | 44 820 | 32 124 | 121 000 | 40 000 | 9 755 |
| Resultat före skatt | 44 820 | 32 124 | - | - | 9 755 |
| Årets resultat | 33 622 | 23 672 | - | - | 9 754 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 156 715 | 0 | - | - | 7 195 |
| Omsättningstillgångar | 190 004 | 126 568 | - | - | 159 541 |
| Kassa & bank | 25 386 | 11 103 | - | - | 51 679 |
| Summa tillgångar | 346 719 | 126 568 | - | - | 166 736 |
| Eget kapital | 130 386 | 96 764 | - | - | 61 530 |
| Långfristiga skulder | 144 466 | −609 | - | - | 94 742 |
| Kortfristiga skulder | 71 867 | 30 413 | - | - | 10 464 |
| Soliditet (%) | 37,6 % | 76,5 % | 70,4 % | 67,6 % | 36,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 6 år i rad, från 645 tkr (2019) till 1,0 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 34 tkr, en nettomarginal på 3,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 37,6 % vid årets slut, ned från 67,6 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 34 % av bolagen med samma huvudbransch, byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
5,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+32,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+10,2 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
25,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,64
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,0 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-11-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-11-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-12-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-11-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-04-30)
Registrerad: 2021-11-25
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Nyköping
Andra registrerade bolag med säte i Nyköping.
- 24-sju Oxelösund ABAB
- 2njoy Production ABAB
- 3 F:s Hobby Service HandelsbolagHB
- 3D Logistic ABAB
- 47:an Capital AktiebolagAB
- 4G Entreprenad ABAB
- 4zero ABAB
- 4zero Invest ABAB