Aktivt företag

Microbe Factory AB

AB Org.nr 5592614613
← Tillbaka

Översikt

Bolaget skall producera, importera och exportera mikrobiella preparat och biostimulatorer för lantbruk, all form av odling, sanering av gifter i jord, vatten och skog samt restaurering av vattensystem med eutrofieringsproblem samt därmed förenlig verksamhet. I verksamheten ingår även utbildning, konsultverksamhet och utveckling av system och produkter för cirkulär klimatanpassning. Utveckling av kretslopp som leder till negativa klimatutsläpp. Därtill skall bolaget även bedriva handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
1 juli 2020
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 02102 Skogsskötsel
Bransch (SNI)
SNI 01610 Stödverksamhet avseende växtodling
Bransch (SNI)
SNI 72109 Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling
Bransch (SNI)
SNI 74990 All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Postnummer & ort
44250 YTTERBY
Registrerat namn
Microbe Factory ABReg 2020-09-22
Registrerat namn
Carbon Capture City SwedenReg 2022-02-15
Registrerat namn
Carbon Capture Farm SwedenReg 2022-02-15

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
2,9 mkr
▼ 16,4 %
Årets resultat
-5,4 mkr
▲ 20,7 %
Tillgångar
5,5 mkr
▼ 46,8 %
Eget kapital
2,4 mkr
▲ 2,4 %
Soliditet
43,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Totala skulder
3,1 mkr
▼ 61,1 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 2 924 374 3 497 866 2 015 000 3 296 000 2 006 000
Övriga externa kostnader 4 742 708 5 159 931 - - -
Personalkostnader 2 823 770 5 686 590 - - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat −4 891 215 −6 901 610 - - -
Resultat e. fin. poster −5 432 972 −6 853 474 −5 906 000 −1 790 000 115 000
Resultat före skatt −5 432 972 −6 853 474 - - -
Årets resultat −5 432 972 −6 853 474 - - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 3 328 366 3 283 440 - - -
Omsättningstillgångar 2 185 673 7 073 379 - - -
Kassa & bank - - - - -
Summa tillgångar 5 514 039 10 356 819 - - -
Eget kapital 2 393 991 2 336 919 - - -
Långfristiga skulder 1 518 162 1 092 163 - - -
Kortfristiga skulder 1 601 886 6 927 737 - - -
Soliditet (%) 43,4 % 22,6 % 50,1 % 80,1 % 30,3 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen minskade med 16,4 % jämfört med 2024, till 2,9 mkr.
  • Årets resultat blev en förlust på 5,4 mkr, en nettomarginal på −185,8 %.
  • Soliditeten var 43,4 % vid årets slut, ned från 80,1 % (2022).
  • Omsättningen var högre än hos 65 % av bolagen med samma huvudbransch, skogsskötsel (SNI 02102). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−167,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−185,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−16,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−3,9 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
−226,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,36
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
975 tkr
3 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Microbe Factory AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

2 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-01 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-12 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Ytterby

Andra registrerade bolag med säte i Ytterby.

Alla företag i Ytterby →