Aktivt företag
Midnatt AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-05
Handel inom heminredning. Konsultverksamhet inom journalistik och inredning.
- Registrerat
- 1 april 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47712 Detaljhandel via internet eller postorder med kläder
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Chapmansgatan 2
- Postnummer & ort
- 11236 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Midnatt ABReg 2016-05-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
7,2 mkr
▲ 14,3 %Årets resultat
162 tkr
▲ 141,6 %Tillgångar
2,6 mkr
▲ 15,4 %Eget kapital
205 tkr
▲ 376,6 %Soliditet
7,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
69 kr
Totala skulder
2,4 mkr
▲ 8,3 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 7 150 922 | 6 257 143 | 6 744 637 | 5 588 470 | 4 072 479 |
| Övriga externa kostnader | 2 850 557 | 2 908 281 | - | 1 849 179 | 951 222 |
| Personalkostnader | 1 603 172 | 1 688 948 | - | 1 467 128 | 1 204 550 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 274 074 | −454 692 | - | 85 413 | 67 980 |
| Resultat e. fin. poster | 161 644 | −541 014 | 325 386 | 42 808 | 23 693 |
| Resultat före skatt | 161 644 | −388 514 | - | 42 808 | 23 693 |
| Årets resultat | 161 644 | −388 514 | - | 26 839 | 12 298 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 23 050 | - | 84 516 | 115 249 |
| Omsättningstillgångar | 2 580 804 | 2 213 501 | - | 2 295 583 | 1 686 156 |
| Kassa & bank | 69 | 0 | - | 196 499 | 904 200 |
| Summa tillgångar | 2 580 804 | 2 236 551 | - | 2 380 099 | 1 801 405 |
| Eget kapital | 204 561 | 42 917 | - | 274 453 | 247 614 |
| Långfristiga skulder | 1 349 394 | 1 617 238 | - | 1 193 333 | 867 500 |
| Kortfristiga skulder | 1 026 849 | 576 396 | - | 859 813 | 633 791 |
| Soliditet (%) | 7,9 % | 1,9 % | 22,6 % | 13,3 % | 16,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 14,3 % jämfört med 2023, till 7,2 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 162 tkr, en nettomarginal på 2,3 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 7,9 % vid årets slut, ned från 13,3 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 93 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel via internet eller postorder med kläder (SNI 47712). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+14,3 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+15,1 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
79,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,51
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,6 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-11
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB