Aktivt företag

Migdal & Nilsson Musik AB

AB Org.nr 5593579484
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-10-14

Bolaget ska bedriva artistiskverksamhet, inspelning av musik, ägande och förvalta musikrättigheter. Samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
30 december 2021
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 90110 Litterärt skapande och musikkomposition
Bransch (SNI)
SNI 90200 Scenkonst
Bransch (SNI)
SNI 59200 Ljudinspelning och musikutgivning
Bransch (SNI)
SNI 90390 Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Ymsenvägen 10
C/o
c/o Migdal
Postnummer & ort
12038 ÅRSTA
Registrerat namn
Migdal Musik ABReg 2026-02-16

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
5,3 mkr
▲ 5,7 %
Årets resultat
2,5 mkr
▲ 88,7 %
Tillgångar
4,7 mkr
▲ 81,3 %
Eget kapital
3,1 mkr
▲ 129,8 %
Soliditet
75,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
2,6 mkr
▲ 50,3 %
Totala skulder
1,0 mkr
▲ 50,3 %
Nyckeltal 20242023
Resultaträkning
Nettoomsättning 5 346 699 5 060 305
Övriga externa kostnader 189 151 386 380
Personalkostnader 1 398 623 2 275 400
Avskrivningar - -
Rörelseresultat 3 136 693 2 229 397
Resultat e. fin. poster 3 175 674 2 231 148
Resultat före skatt 3 175 674 1 681 148
Årets resultat 2 518 526 1 334 714
Balansräkning
Anläggningstillgångar - -
Omsättningstillgångar 4 709 614 2 598 042
Kassa & bank 2 616 539 1 741 303
Summa tillgångar 4 709 614 2 598 042
Eget kapital 3 125 240 1 359 714
Långfristiga skulder - -
Kortfristiga skulder 1 034 374 688 328
Soliditet (%) 75,6 % 69,1 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Årets resultat blev en vinst på 2,5 mkr, en nettomarginal på 47,1 %.
  • Soliditeten var 75,6 % vid årets slut, upp från 69,1 % (2023).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,6 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 97 % av bolagen med samma huvudbransch, litterärt skapande och musikkomposition (SNI 90110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
58,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
47,1 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
80,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,55
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,7 mkr
2 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Migdal & Nilsson Musik AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-08-03

3 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-10-29 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-09-11 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-09-05 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Årsta

Andra registrerade bolag med säte i Årsta.

Alla företag i Årsta →