Aktivt företag
MIKOI AB
Översikt
Uppdaterad 2026-10-14
Tillverkning, konstruktion, barndesign, design, mode, produktion, foto, marknadsföring, webbutveckling, varuhandel, mönsterkonstruktör, koordinator samt passformsmodell av väskor och mode-accessoarer.
- Registrerat
- 27 december 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 15120 Tillverkning av reseffekter, handväskor, sadel- och seldon oavsett material
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Paviljongvägen 2 BV
- Postnummer & ort
- 13240 SALTSJÖ-BOO
- Registrerat namn
- MIKOI ABReg 2021-12-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,1 mkr
▲ 9,0 %Årets resultat
104 tkr
▼ 20,2 %Tillgångar
392 tkr
▼ 30,0 %Eget kapital
301 tkr
▼ 13,2 %Soliditet
76,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
54 tkr
▼ 76,6 %Totala skulder
90 tkr
▼ 57,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 121 397 | 1 028 984 | 1 066 648 | 718 998 |
| Övriga externa kostnader | 88 793 | 112 263 | 274 386 | 124 016 |
| Personalkostnader | 892 094 | 745 095 | 603 619 | 454 968 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 136 507 | 171 628 | 163 634 | 113 829 |
| Resultat e. fin. poster | 135 282 | 170 129 | 163 446 | 113 818 |
| Resultat före skatt | 135 282 | 170 129 | 163 446 | 113 818 |
| Årets resultat | 104 337 | 130 716 | 127 283 | 88 870 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 391 539 | 559 241 | 459 339 | 316 067 |
| Kassa & bank | 54 114 | 231 751 | 147 868 | 165 963 |
| Summa tillgångar | 391 539 | 559 241 | 459 339 | 316 067 |
| Eget kapital | 301 206 | 346 869 | 266 153 | 138 870 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 90 333 | 212 372 | 193 186 | 177 197 |
| Soliditet (%) | 76,9 % | 62,0 % | 57,9 % | 43,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 9,0 % jämfört med 2024, till 1,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 104 tkr, en nettomarginal på 9,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 76,9 % vid årets slut, upp från 43,9 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 65 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av reseffekter, handväskor, sadel- och seldon oavsett material (SNI 15120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
12,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
9,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+9,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+16,0 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
34,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,33
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-03
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-27
Format: application/zip
EU-varumärken
Registrerade varumärken kopplade till detta företag.
Uppdaterad 2026-09-12
1 varumärke(n) · 1 registrerade
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Saltsjö-Boo
Andra registrerade bolag med säte i Saltsjö-Boo.
- 08 Bil Hammarby Sjöstad ABAB
- 08 Enebytorg Grill ABAB
- 08 Markentreprenad ABAB
- 08 Plattsättarna ABAB
- 170 Mediahouse ABAB
- 19 Glas Bar & Matsal ABAB
- 1Cloud Consulting Sweden ABAB
- 20 Penslar ABAB