Aktivt företag
Miljö-Service i Örebro Aktiebolag
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva målerirörelse och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 30 augusti 1988
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43341 Måleriarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Parklyckevägen 6
- Postnummer & ort
- 70228 ÖREBRO
- Registrerat namn
- Miljö-Service i Örebro AktiebolagReg 1988-08-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
91 tkr
▼ 25,2 %Årets resultat
-15 tkr
▼ 152,9 %Tillgångar
489 tkr
▼ 6,2 %Eget kapital
422 tkr
▼ 3,4 %Soliditet
86,2 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
470 tkr
▼ 3,2 %Totala skulder
68 tkr
▼ 20,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 90 968 | 121 693 | 73 157 | 94 791 | 328 467 |
| Övriga externa kostnader | 69 088 | 59 666 | 83 580 | - | - |
| Personalkostnader | 11 139 | 8 612 | 12 825 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −15 646 | 24 910 | −62 489 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −15 016 | 28 382 | −59 513 | −71 722 | 119 561 |
| Resultat före skatt | −15 016 | 28 382 | −59 513 | - | - |
| Årets resultat | −15 016 | 28 382 | −59 513 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 489 430 | 522 019 | 480 998 | - | - |
| Kassa & bank | 469 534 | 485 016 | 457 778 | - | - |
| Summa tillgångar | 489 430 | 522 019 | 480 998 | - | - |
| Eget kapital | 421 747 | 436 764 | 408 381 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 67 683 | 85 255 | 72 617 | - | - |
| Soliditet (%) | 86,2 % | 83,7 % | 84,9 % | 86,4 % | 81,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 25,2 % jämfört med 2024, till 91 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 15 tkr. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 86,2 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 7,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 4 % av bolagen med samma huvudbransch, måleriarbeten (SNI 43341). Se de största bolagen i branschen
Omsättningstillväxt
−25,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−27,5 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−3,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
7,23
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-08-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-21
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Örebro
Andra registrerade bolag med säte i Örebro.
- &Flow Equity One ABAB
- &Flow Venture Studio ABAB
- 019 -Vent ABAB
- 019 Konsult ABAB
- 019 Lotsen HandelsbolagHB
- 019 Partners ABAB
- 019 Transport ABAB
- 0502Y Design ABAB