Aktivt företag
Miljösanering i Norr AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är att tillhandahålla vatten- och avloppstjänster mot kommuner och privatpersoner samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 16 januari 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 42210 Allmännyttiga anläggningsarbeten för värme, vatten och avlopp
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Murbruksvägen 20
- Postnummer & ort
- 97345 LULEÅ
- Registrerat namn
- Miljösanering i Norr ABReg 2025-05-31
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
5,9 mkr
▲ 49,0 %Årets resultat
-1,1 mkr
▼ 89,0 %Tillgångar
2,5 mkr
▲ 71,1 %Eget kapital
370 tkr
▲ 419,7 %Soliditet
15,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
1,1 mkr
▲ 164,5 %Totala skulder
2,1 mkr
▲ 52,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 888 268 | 3 952 604 | 927 000 | 400 000 | 722 000 |
| Övriga externa kostnader | 3 984 123 | 2 325 175 | - | - | - |
| Personalkostnader | 2 829 368 | 1 506 525 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −1 125 137 | −593 832 | - | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −1 125 845 | −595 624 | −67 000 | 114 000 | 325 000 |
| Resultat före skatt | −1 125 845 | −595 624 | - | - | - |
| Årets resultat | −1 125 845 | −595 624 | - | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 454 926 | 1 434 644 | - | - | - |
| Kassa & bank | 1 056 978 | 399 679 | - | - | - |
| Summa tillgångar | 2 454 926 | 1 434 644 | - | - | - |
| Eget kapital | 370 435 | 71 280 | - | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 084 491 | 1 363 364 | - | - | - |
| Soliditet (%) | 15,1 % | 5,0 % | 16,1 % | 84,0 % | 83,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 400 tkr (2022) till 5,9 mkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 1,1 mkr, en nettomarginal på −19,1 %.
- Soliditeten var 15,1 % vid årets slut, ned från 84,0 % (2022).
Rörelsemarginal
−19,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−19,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+49,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+69,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−303,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,18
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
5 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Luleå
Andra registrerade bolag med säte i Luleå.
- 0920 ABAB
- 1:445 Fastighet i Norr ABAB
- 1220 Holding ABAB
- 1337 Krew ABAB
- 1411 Consulting ABAB
- 1435 ABAB
- 16solceller ABAB
- 1times x ABAB