Mimo Stockholm AB
Översikt
Bolaget ska bedriva inköp och försäljning av byggnadsmaterial och därmed förenlig verksamhet. Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, utveckla, konstruera, tillverka, sälja och leverera samt i övrigt idka handel och annan näring med varor, produkter och övrig utrustning samt service, underhåll och andra tjänster baserat på telekommunikation och radioteknik samt andra tekniker för överföring, transmission och annan kommunikation av tal, data, bild, text, annan information och betalningsmedel samt att bedriva annan därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska bedriva handel med möbler, husgeråd, mattor samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 26 september 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46832 Partihandel med sanitetsgods
- Bransch (SNI)
- SNI 27200 Batteri- och ackumulatortillverkning
- Bransch (SNI)
- SNI 46502 Partihandel med elektronikkomponenter
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kaserngatan 11 , Södertalje
- C/o
- MGM Group
- Postnummer & ort
- 15166 SÖDERTÄLJE
- Registrerat namn
- Mimo Stockholm ABReg 2019-07-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 512 102 | 1 264 936 | 1 180 904 | 120 124 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 306 917 | 569 999 | 842 153 | 502 557 | - |
| Personalkostnader | 98 565 | 68 338 | 341 690 | 0 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −273 617 | 73 553 | −971 957 | −444 987 | - |
| Resultat e. fin. poster | −273 504 | 73 616 | −972 238 | −444 987 | −14 593 |
| Resultat före skatt | −273 504 | 73 616 | −972 238 | −444 987 | - |
| Årets resultat | −273 504 | 73 616 | −972 238 | −444 987 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 60 000 | 60 000 | 225 269 | 239 250 | - |
| Omsättningstillgångar | 1 538 656 | 1 854 503 | 1 344 567 | 1 161 434 | - |
| Kassa & bank | 236 987 | 163 292 | 183 770 | 251 358 | - |
| Summa tillgångar | 1 598 656 | 1 914 503 | 1 569 836 | 1 400 684 | - |
| Eget kapital | 69 404 | 142 908 | 69 293 | −108 469 | - |
| Långfristiga skulder | 1 442 249 | 1 632 743 | 1 283 562 | 1 506 153 | - |
| Kortfristiga skulder | 87 003 | 138 852 | 216 981 | 3 000 | - |
| Soliditet (%) | 4,0 % | 7,5 % | 4,0 % | -8,0 % | 50,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 59,5 % jämfört med 2023, till 512 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 274 tkr, en nettomarginal på −53,4 %. 1 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 4,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 24 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med sanitetsgods (SNI 46832). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Södertälje
Andra registrerade bolag med säte i Södertälje.
- 0024 Entreprenad ABAB
- 08 Barbers ABAB
- 08 Betonghåltagning Holding ABAB
- 08 Gruppen ABAB
- 08 JL Fastigheter ABAB
- 08 Rörservice ABAB
- 08 Shop ABAB
- 08 Tak & Plåt ABAB