Aktivt företag
Mingo Sverige AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-01
E-handel med blomster, växter, livsmedel och tillbehör. Samt konsulttjänster inom marknadsföring, redovisning och företagsekonomi och där med förenlig verksamhet
- Registrerat
- 27 augusti 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46220 Partihandel med blommor och växter
- Bransch (SNI)
- SNI 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Ångloksgatan, 43
- Postnummer & ort
- 72233 VÄSTERÅS
- Registrerat namn
- Mingo Sverige ABReg 2022-05-10
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
66 tkr
▼ 9,9 %Årets resultat
865 kr
▼ 94,3 %Tillgångar
32 tkr
▼ 8,5 %Eget kapital
26 tkr
▼ 10,7 %Soliditet
80,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
10 tkr
▼ 42,8 %Totala skulder
6 tkr
▲ 2,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 66 440 | 73 712 | 53 451 | 58 019 | 58 000 |
| Övriga externa kostnader | 26 542 | 21 696 | 49 191 | 32 281 | - |
| Personalkostnader | 31 322 | 34 656 | 15 768 | 2 811 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 169 | 16 494 | −11 508 | 22 927 | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 132 | 16 276 | −12 160 | 22 927 | 23 000 |
| Resultat före skatt | 1 132 | 16 276 | −12 160 | 22 927 | - |
| Årets resultat | 865 | 15 146 | −12 056 | 18 102 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 8 961 | 2 251 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 23 486 | 33 192 | 23 336 | 51 018 | - |
| Kassa & bank | 10 443 | 18 256 | 15 926 | 45 624 | - |
| Summa tillgångar | 32 447 | 35 443 | 23 336 | 51 018 | 51 000 |
| Eget kapital | 26 057 | 29 191 | 14 046 | 43 102 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 6 390 | 6 252 | 9 290 | 7 916 | - |
| Soliditet (%) | 80,0 % | 82,4 % | 60,2 % | 84,5 % | 85,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 865 kr. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 80,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 15 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med blommor och växter (SNI 46220). Se de största bolagen i branschen
Balanslikviditet
3,68
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-01
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Västerås
Andra registrerade bolag med säte i Västerås.
- & Cetera Arkitekter ABAB
- +46 Sverige ABAB
- 021 Fastighetsteknik ABAB
- 021 Skol ABAB
- 021 Solutions ABAB
- 021-Rör ABAB
- 08Byggprojekt ABAB
- 1:a Västmanlandsfonden ABAB