Aktivt företag

Mircon Bygg AB

AB Org.nr 5590732425
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-06

Bolaget ska bedriva byggverksamhet inom snickeri, betong, murning, svets och prefab anläggningsarbeten. Bolaget kommer även att bedriva personaluthyrning och handel med byggnadsmaterial och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
22 augusti 2016
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
Bransch (SNI)
SNI 78201 Personaluthyrning
Bransch (SNI)
SNI 46831 Partihandel med virke och andra byggmaterial
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Bronsåldersgatan 10 D
Postnummer & ort
21376 MALMÖ
Registrerat namn
Mircon Bygg ABReg 2016-09-19

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
43,8 mkr
▲ 22,0 %
Årets resultat
796 tkr
▲ 672,4 %
Tillgångar
7,4 mkr
▼ 42,6 %
Eget kapital
1,4 mkr
▲ 134,2 %
Anställda
19
Medelantal
Kassa & bank
3,0 mkr
▼ 13,9 %
Totala skulder
6,1 mkr
▼ 51,0 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 43 807 886 35 915 287 43 456 382 42 602 842 37 400 000
Övriga externa kostnader 2 519 014 2 215 467 2 924 336 2 247 042 -
Personalkostnader 14 603 313 16 716 649 20 740 098 18 190 018 -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 1 045 447 139 872 964 540 494 519 -
Resultat e. fin. poster 1 024 734 145 891 954 987 473 182 −814 000
Resultat före skatt 1 024 734 145 891 954 987 3 182 -
Årets resultat 796 318 103 100 861 733 3 182 -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 38 519 28 787 72 887 116 987 -
Omsättningstillgångar 7 403 009 12 924 519 8 367 682 8 325 843 -
Kassa & bank 3 047 593 3 538 749 3 042 879 1 372 695 -
Summa tillgångar 7 441 528 12 953 306 8 440 569 8 442 830 -
Eget kapital 1 389 850 593 531 1 390 431 528 698 -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 6 051 678 12 359 775 7 050 138 7 679 132 -
Soliditet (%) - 4,0 % 16,0 % 7,0 % 10,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen ökade med 22,0 % jämfört med 2023, till 43,8 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 796 tkr, en nettomarginal på 1,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
  • Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+22,0 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+4,0 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
57,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,22
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,3 mkr
19 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Mircon Bygg AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-12

3 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-18 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-30 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-08 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Malmö

Andra registrerade bolag med säte i Malmö.

Alla företag i Malmö →