Aktivt företag
MISK & ANBAR AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-16
Bolaget skall driva import av och handel med kaffe och te och nötter och orientaliskt godis , idka producera rostat kaffe och kryddor och driva därmed förenlig verksamhet. Vi ska även sälja antikviteter och orientaliska accessoarer.
- Registrerat
- 6 april 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46310 Partihandel med frukt och grönsaker
- Bransch (SNI)
- SNI 10390 Annan beredning och hållbarhetsbehandling av frukt, bär och grönsaker
- Bransch (SNI)
- SNI 47242 Detaljhandel med konfektyrer
- Bransch (SNI)
- SNI 46370 Partihandel med kaffe, te, kakao och kryddor
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Gjutjärnsgatan 5
- C/o
- MISK & ANBAR AB
- Postnummer & ort
- 72133 VÄSTERÅS
- Registrerat namn
- MISK & ANBAR ABReg 2021-09-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
2,5 mkr
▲ 24,2 %Årets resultat
161 tkr
▲ 214,6 %Tillgångar
1,4 mkr
▲ 17,6 %Eget kapital
1,0 mkr
▲ 18,9 %Soliditet
72,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
354 tkr
▲ 35,5 %Totala skulder
379 tkr
▲ 14,3 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 2 468 203 | 1 986 757 | 824 060 | −2 |
| Övriga externa kostnader | 353 536 | 350 659 | 282 689 | 260 148 |
| Personalkostnader | 810 919 | 1 009 299 | 274 708 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 161 463 | −140 379 | −85 088 | −260 675 |
| Resultat e. fin. poster | 160 805 | −140 308 | −85 455 | −260 677 |
| Resultat före skatt | 160 805 | −140 308 | −85 455 | −260 677 |
| Årets resultat | 160 805 | −140 308 | −85 455 | −260 677 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 1 575 | 3 674 | 5 773 |
| Omsättningstillgångar | 1 390 784 | 1 181 037 | 1 120 203 | 826 431 |
| Kassa & bank | 354 353 | 261 432 | 110 820 | 29 991 |
| Summa tillgångar | 1 390 784 | 1 182 612 | 1 123 877 | 832 204 |
| Eget kapital | 1 011 977 | 851 172 | 991 479 | −235 677 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 378 807 | 331 440 | 132 398 | 1 067 881 |
| Soliditet (%) | 72,8 % | 72,0 % | 88,0 % | -28,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 824 tkr (2022) till 2,5 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 161 tkr, en nettomarginal på 6,5 %. 1 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 72,8 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 41 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med frukt och grönsaker (SNI 46310). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
6,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+24,2 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+73,1 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
15,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,67
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-21
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-11-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-15
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Västerås
Andra registrerade bolag med säte i Västerås.
- & Cetera Arkitekter ABAB
- +46 Sverige ABAB
- 021 Fastighetsteknik ABAB
- 021 Skol ABAB
- 021 Solutions ABAB
- 021-Rör ABAB
- 08Byggprojekt ABAB
- 1:a Västmanlandsfonden ABAB