Aktivt företag
Mist Stockholm AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-04
Export, import och försäljning av kosmetiska produkter.
- Registrerat
- 17 december 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47751 Detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder
- Bransch (SNI)
- SNI 85599 Annan övrig utbildning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Sergelgatan 11
- Postnummer & ort
- 11157 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Mist Stockholm ABReg 2015-12-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
2,1 mkr
▼ 6,4 %Årets resultat
-47 tkr
▼ 4050,8 %Tillgångar
563 tkr
▼ 22,8 %Eget kapital
135 tkr
▼ 26,0 %Soliditet
23,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
265 tkr
▼ 35,9 %Totala skulder
428 tkr
▼ 21,7 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 130 779 | 2 277 574 | 1 816 751 | 1 270 072 | 920 469 |
| Övriga externa kostnader | 1 315 571 | 1 630 567 | 1 361 797 | 909 940 | 609 621 |
| Personalkostnader | 665 934 | 356 733 | 323 507 | 290 293 | 508 819 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −47 515 | 1 047 | 38 944 | 15 489 | −556 561 |
| Resultat e. fin. poster | −47 291 | 1 197 | 38 954 | 15 190 | −558 646 |
| Resultat före skatt | −47 291 | 1 197 | 38 954 | 15 190 | −401 352 |
| Årets resultat | −47 291 | 1 197 | 38 954 | 15 190 | −401 352 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 714 |
| Omsättningstillgångar | 563 109 | 729 025 | 673 555 | 426 033 | 432 334 |
| Kassa & bank | 265 226 | 414 078 | 283 979 | 78 427 | 23 096 |
| Summa tillgångar | 563 109 | 729 025 | 673 555 | 426 033 | 445 048 |
| Eget kapital | 134 729 | 182 020 | 180 822 | 141 868 | 126 679 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 428 380 | 547 005 | 492 733 | 284 165 | 318 369 |
| Soliditet (%) | 23,9 % | 25,0 % | 26,8 % | 33,3 % | 28,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 6,4 % jämfört med 2023, till 2,1 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 47 tkr, en nettomarginal på −2,2 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 23,9 % vid årets slut, ned från 33,3 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 71 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder (SNI 47751). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−2,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−2,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−6,4 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+23,3 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
−35,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,31
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
533 tkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-10
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-05-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-03-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB