Aktivt företag
Mitec Instrument AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-02
Aktiebolaget ska bedriva utveckling, tillverkning och försäljning av mätinstrument med tillhörande datatjänster jämte därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 17 december 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 26510 Tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigering
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Örngatan 6
- Postnummer & ort
- 65465 KARLSTAD
- Registrerat namn
- Mitec Instrument ABReg 2015-02-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,7 mkr
▲ 141,1 %Årets resultat
658 tkr
▲ 285,6 %Tillgångar
1,4 mkr
▲ 108,5 %Eget kapital
920 tkr
▲ 251,0 %Soliditet
65,2 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
756 tkr
▲ 65,7 %Totala skulder
490 tkr
▲ 18,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 672 960 | 1 108 529 | 1 044 533 | 579 000 | 1 377 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 531 336 | 686 997 | 782 941 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 829 045 | 215 023 | 39 762 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 828 606 | 215 010 | 39 980 | −11 000 | 469 000 |
| Resultat före skatt | 828 606 | 215 010 | 39 980 | - | - |
| Årets resultat | 657 616 | 170 539 | 28 453 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | 0 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 409 534 | 675 926 | 470 199 | - | - |
| Kassa & bank | 755 770 | 455 999 | 278 930 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 409 534 | 675 926 | 470 199 | - | - |
| Eget kapital | 919 639 | 262 023 | 91 485 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 489 895 | 413 903 | 378 714 | - | - |
| Soliditet (%) | 65,2 % | 38,8 % | 19,0 % | 12,0 % | 11,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 658 tkr, en nettomarginal på 24,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 65,2 % vid årets slut, upp från 12,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 53 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigering (SNI 26510). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
31,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
24,6 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
71,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,88
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-08
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Karlstad
Andra registrerade bolag med säte i Karlstad.
- & Stenberg kommunikation ABAB
- 10:e ABAB
- 1209 ABAB
- 1234 Shopping ABAB
- 1st Modern ABAB
- 2 Bernhardsson ABAB
- 2c8 Business Solutions ABAB
- 2M Ventilation ABAB