Aktivt företag
MIWAS Sverige AB
Översikt
Företaget ska sälja produkter för flödesmätning och analys av tillskottsvatten i avloppsnätet. Företaget skall även bedriva handel med aktier, värdepapper och fastigheter jämte därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 9 november 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71200 Teknisk provning och analys
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kungsparksvägen 31
- Postnummer & ort
- 43439 KUNGSBACKA
- Registrerat namn
- MIWAS Sverige ABReg 2022-11-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
337 tkr
Årets resultat
128 tkr
▲ 960,4 %Tillgångar
241 tkr
▲ 1547,9 %Eget kapital
138 tkr
▲ 1375,4 %Soliditet
72,6 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
172 tkr
▲ 1394,0 %Totala skulder
56 tkr
▲ 965,0 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 337 403 | - | - |
| Övriga externa kostnader | 127 158 | 9 124 | 754 |
| Personalkostnader | 0 | 2 501 | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 204 600 | −14 915 | −754 |
| Resultat e. fin. poster | 204 561 | −14 915 | −754 |
| Resultat före skatt | 157 561 | −14 915 | −754 |
| Årets resultat | 128 334 | −14 915 | −754 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 241 121 | 14 632 | 24 246 |
| Kassa & bank | 171 939 | 11 509 | 24 246 |
| Summa tillgångar | 241 121 | 14 632 | 24 246 |
| Eget kapital | 137 665 | 9 331 | 24 246 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 56 456 | 5 301 | 0 |
| Soliditet (%) | 72,6 % | 63,8 % | 100,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Årets resultat blev en vinst på 128 tkr, en nettomarginal på 38,0 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 72,6 % vid årets slut, ned från 100,0 % (2024).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 26 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk provning och analys (SNI 71200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
60,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
38,0 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
93,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,27
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-03-31)
Registrerad: 2026-07-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-03-31)
Registrerad: 2025-10-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-03-31)
Registrerad: 2024-05-06
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Kungsbacka
Andra registrerade bolag med säte i Kungsbacka.
- 1178 Förvaltning och Redovisning ABAB
- 2 Matilda & Jonny Städ & Hemservice ABAB
- 2D Technology ABAB
- 2Lift ABAB
- 2X-Communication ABAB
- 36 Group ABAB
- 365 Design & Marketing HandelsbolagHB
- 3P Functional Kinetics ABAB