Aktivt företag
MJ Blomsterdesign AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-08
Företaget ska bedriva blomsterdesign inom event och bröllop. Företagets blomsterdesign ska inriktas mot både företag och privatpersoner. Företaget ska också bedriva konsultverksamhet inom blomsterdesign, floristik och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 16 januari 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 82990 Diverse övrig stödverksamhet till företag
- Bransch (SNI)
- SNI 96990 Diverse övriga konsumenttjänster
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hjulaxelvägen 54
- C/o
- Marie Johansson
- Postnummer & ort
- 75597 UPPSALA
- Registrerat namn
- MJ Blomsterdesign ABReg 2023-01-16
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
915 tkr
▼ 19,2 %Årets resultat
-4 tkr
▼ 129,9 %Tillgångar
308 tkr
▲ 14,9 %Eget kapital
78 tkr
▼ 4,6 %Soliditet
25,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
42 tkr
▼ 37,5 %Totala skulder
230 tkr
▲ 23,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 915 117 | 1 131 951 | 840 931 | 840 931 |
| Övriga externa kostnader | 360 396 | 336 847 | 333 099 | 333 098 |
| Personalkostnader | 266 147 | 389 671 | 242 337 | 242 338 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 588 | 19 008 | 64 003 | 64 003 |
| Resultat e. fin. poster | −183 | 18 319 | 65 242 | 65 242 |
| Resultat före skatt | −183 | 18 319 | 65 242 | 65 242 |
| Årets resultat | −3 788 | 12 673 | 43 798 | 43 798 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 22 424 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 285 219 | 267 692 | 238 377 | 238 377 |
| Kassa & bank | 41 542 | 66 435 | 99 742 | 99 742 |
| Summa tillgångar | 307 643 | 267 692 | 238 377 | 238 377 |
| Eget kapital | 77 683 | 81 471 | 68 798 | 68 798 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 229 960 | 186 221 | 169 579 | 169 579 |
| Soliditet (%) | 25,0 % | 30,4 % | 29,0 % | 28,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 19,2 % jämfört med 2024, till 915 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 4 tkr, en nettomarginal på −0,4 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 25,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 54 % av bolagen med samma huvudbransch, diverse övrig stödverksamhet till företag (SNI 82990). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−0,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−19,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+4,3 % per år
2023 till 2025
Balanslikviditet
1,24
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
915 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-06
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Uppsala
Andra registrerade bolag med säte i Uppsala.
- + Est Productions ABAB
- 011STUDIO ABAB
- 018 Interiör & Design ABAB
- 018 Ventilation ABAB
- 018MÅLERI ABAB
- 02 Bygg & Fastighet ABAB
- 04 Grupp ABAB
- 1 Frisör Uppsala ABAB