Aktivt företag
MJ Tak Entreprenad AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-08
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva takläggning, plåtslagning, byggverksamhet, snickeriarbeten samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 27 december 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43411 Takarbeten av plåt
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Vintrosagatan 52
- C/o
- c/o Tolikova
- Postnummer & ort
- 12474 BANDHAGEN
- Registrerat namn
- MJ Tak Entreprenad ABReg 2023-01-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
19,6 mkr
▲ 67,9 %Årets resultat
592 tkr
▲ 135,1 %Tillgångar
4,7 mkr
▲ 78,5 %Eget kapital
904 tkr
▲ 76,7 %Soliditet
28,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
14
Medelantal
Kassa & bank
3,0 mkr
▲ 266,3 %Totala skulder
3,2 mkr
▲ 77,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 19 566 972 | 11 655 476 | 5 541 239 |
| Övriga externa kostnader | 4 791 976 | 2 536 881 | 844 320 |
| Personalkostnader | 7 136 827 | 4 384 081 | 1 997 546 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 030 291 | 502 539 | 652 061 |
| Resultat e. fin. poster | 1 017 294 | 486 687 | 646 553 |
| Resultat före skatt | 757 294 | 346 687 | 486 553 |
| Årets resultat | 592 470 | 252 006 | 384 392 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 879 909 | 614 140 | 493 359 |
| Omsättningstillgångar | 3 791 164 | 2 003 286 | 1 008 980 |
| Kassa & bank | 2 966 137 | 809 663 | 798 304 |
| Summa tillgångar | 4 671 073 | 2 617 426 | 1 502 339 |
| Eget kapital | 903 868 | 511 399 | 409 392 |
| Långfristiga skulder | 166 876 | 204 156 | 237 758 |
| Kortfristiga skulder | 3 040 329 | 1 601 872 | 695 188 |
| Soliditet (%) | 28,9 % | 28,6 % | 35,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 5,5 mkr (2023) till 19,6 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 592 tkr, en nettomarginal på 3,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 28,9 % vid årets slut, ned från 35,7 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 94 % av bolagen med samma huvudbransch, takarbeten av plåt (SNI 43411). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
5,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+67,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+87,9 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
65,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,25
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
14 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-06
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Bandhagen
Andra registrerade bolag med säte i Bandhagen.
- 020 Elektrikerna ABAB
- 12 rum och kök ABAB
- 147KS Construction ABAB
- 19 Jan Fastighets ABAB
- 2 Byggrabbar ABAB
- 201 Created ABAB
- 3Proffsen Plåt & Vent ABAB
- 3S TRAVEL ABAB