Aktivt företag
Mjöd & Glöd AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-16
Bolaget ska driva café- och restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 9 oktober 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 55102 Drift av konferensanläggningar med boende
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Sylveniusgatan 2
- C/o
- S-ekonomi AB
- Postnummer & ort
- 75450 UPPSALA
- Registrerat namn
- Mjöd & Glöd ABReg 2020-10-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
8,5 mkr
▲ 0,1 %Årets resultat
77 tkr
▲ 20477,3 %Tillgångar
3,6 mkr
▼ 9,1 %Eget kapital
731 tkr
▲ 11,8 %Soliditet
23,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
7
Medelantal
Kassa & bank
663 tkr
▲ 86,1 %Totala skulder
2,7 mkr
▼ 12,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 8 515 418 | 8 505 035 | 9 594 665 | 9 548 467 | 7 217 475 |
| Övriga externa kostnader | 2 559 886 | 2 579 878 | 2 586 178 | 2 372 964 | 1 850 760 |
| Personalkostnader | 2 844 210 | 3 269 558 | 3 035 840 | 2 908 891 | 2 939 022 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 53 529 | −421 415 | 667 042 | 811 174 | 416 081 |
| Resultat e. fin. poster | −37 583 | −493 725 | 583 719 | 702 009 | 251 553 |
| Resultat före skatt | 97 184 | 375 | 383 719 | 402 009 | 3 948 |
| Årets resultat | 77 165 | 375 | 304 768 | 322 090 | 1 723 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 218 305 | 2 944 458 | 2 343 957 | 2 072 818 | 2 384 181 |
| Omsättningstillgångar | 1 347 080 | 976 253 | 2 079 830 | 1 705 567 | 1 260 003 |
| Kassa & bank | 662 621 | 356 123 | 1 485 354 | 457 054 | 709 265 |
| Summa tillgångar | 3 565 385 | 3 920 711 | 4 423 787 | 3 778 385 | 3 644 184 |
| Eget kapital | 731 122 | 653 957 | 653 582 | 348 813 | 26 723 |
| Långfristiga skulder | 720 000 | 1 080 000 | 790 001 | 1 150 084 | 1 510 083 |
| Kortfristiga skulder | 1 962 263 | 1 980 854 | 2 280 204 | 1 779 488 | 1 907 378 |
| Soliditet (%) | 23,9 % | 20,8 % | 27,3 % | 20,0 % | 5,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen var i stort sett oförändrad jämfört med 2024, 8,5 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 77 tkr, en nettomarginal på 0,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 23,9 % vid årets slut.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,69).
- Omsättningen var högre än hos 78 % av bolagen med samma huvudbransch, drift av konferensanläggningar med boende (SNI 55102). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+0,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−3,7 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
10,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,69
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
7 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-22
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-20
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Uppsala
Andra registrerade bolag med säte i Uppsala.
- + Est Productions ABAB
- 011STUDIO ABAB
- 018 Interiör & Design ABAB
- 018 Ventilation ABAB
- 018MÅLERI ABAB
- 02 Bygg & Fastighet ABAB
- 04 Grupp ABAB
- 1 Frisör Uppsala ABAB