Aktivt företag
MK BYGG HÖLLVIKEN AB
Översikt
Bolaget ska bedriva tjänster inom byggbranschen.
- Registrerat
- 29 januari 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 23651 HÖLLVIKEN
- Registrerat namn
- MK BYGG HÖLLVIKEN ABReg 2021-09-22
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
112 tkr
▼ 28,3 %Årets resultat
25 tkr
▲ 145,0 %Tillgångar
129 tkr
▲ 32,9 %Eget kapital
51 tkr
▲ 98,6 %Soliditet
39,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
72 tkr
▲ 7517,2 %Totala skulder
78 tkr
▲ 9,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 111 875 | 156 047 | 366 242 | 745 924 | 2 880 |
| Övriga externa kostnader | 34 253 | 37 658 | 60 624 | - | - |
| Personalkostnader | 32 855 | 134 703 | 322 633 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 25 049 | −52 084 | −68 756 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 25 228 | −56 079 | −68 275 | 46 336 | −143 556 |
| Resultat före skatt | 25 228 | −56 079 | −68 275 | - | - |
| Årets resultat | 25 228 | −56 079 | −75 660 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 9 000 | 21 000 | 48 300 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 119 743 | 75 869 | 116 549 | - | - |
| Kassa & bank | 71 602 | 940 | 34 156 | - | - |
| Summa tillgångar | 128 743 | 96 869 | 164 849 | - | - |
| Eget kapital | 50 823 | 25 595 | 26 675 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 77 920 | 71 274 | 138 174 | - | - |
| Soliditet (%) | 39,5 % | 26,4 % | 16,2 % | 51,8 % | 80,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 746 tkr (2022) till 112 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 25 tkr, en nettomarginal på 22,6 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 39,5 % vid årets slut, ned från 51,8 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 7 % av bolagen med samma huvudbransch, byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
22,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
22,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−28,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−46,9 % per år
2022 till 2025
Balanslikviditet
1,54
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
112 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-08-07
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Höllviken
Andra registrerade bolag med säte i Höllviken.
- 023 Production ABAB
- 040-Gruppen ABAB
- 1 Tire ABAB
- 1000TACK ABAB
- 1013 Förvaltning ABAB
- 134an Förvaltning ABAB
- 2 CV Invest ABAB
- 2 Minds ABAB