Aktivt företag
MKS AVNICON AB
Översikt
Bolaget ska bedriva tjänster inom bemanning och rekrytering samt därmed förenliga uppgifter.
- Registrerat
- 6 juli 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56210 Cateringverksamhet vid enskilda evenemang
- Bransch (SNI)
- SNI 78100 Arbetsförmedling och rekrytering
- Bransch (SNI)
- SNI 56229 Övrig centralköks- och cateringverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 78201 Personaluthyrning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 13933 VÄRMDÖ
- Registrerat namn
- MKS AVNICON ABReg 2023-02-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
406 tkr
▲ 184,7 %Årets resultat
18 tkr
▲ 384,6 %Tillgångar
219 tkr
▲ 1,5 %Eget kapital
28 tkr
▲ 180,8 %Soliditet
17,2 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
20 tkr
▲ 1003,4 %Totala skulder
179 tkr
▼ 13,0 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 405 538 | 142 448 | - | - |
| Övriga externa kostnader | 267 930 | 103 532 | - | - |
| Personalkostnader | 0 | 1 060 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 37 480 | 89 | −8 539 | 0 |
| Resultat e. fin. poster | 37 348 | 118 | −8 539 | 0 |
| Resultat före skatt | 25 513 | 118 | - | 0 |
| Årets resultat | 18 200 | −6 395 | - | 0 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 175 000 | 212 500 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 44 393 | 3 676 | - | - |
| Kassa & bank | 20 379 | 1 847 | - | - |
| Summa tillgångar | 219 393 | 216 176 | 16 461 | - |
| Eget kapital | 28 266 | 10 066 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 179 292 | 206 110 | - | - |
| Soliditet (%) | 17,2 % | 4,7 % | 100,0 % | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 184,7 % jämfört med 2023, till 406 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 18 tkr, en nettomarginal på 4,5 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 17,2 % vid årets slut, ned från 100,0 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,25).
- Omsättningen var högre än hos 34 % av bolagen med samma huvudbransch, cateringverksamhet vid enskilda evenemang (SNI 56210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
9,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+184,7 %
2023 till 2024
Balanslikviditet
0,25
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-10-09
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Värmdö
Andra registrerade bolag med säte i Värmdö.
- 06 MONTAGE KommanditbolagKB
- 1 Saint Avenue ABAB
- 1905 i Gustavsberg ABAB
- 1939munken ABAB
- 2 Fiskars fond ABAB
- 2Advanced ABAB
- 2box ABAB
- 3na HandelsbolagHB