Modulex AB
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva tillverkning, projektering, design och försäljning av produkter och tjänster såsom skyltar, belysning, displayer och inredningsdetaljer avsedda för omprofilering, vägvisning samt varumärkesuppbyggnad av företag. Bolaget skall även förvärva, äga och förvalta fast och lös egendom samt utöva därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 7 april 1965
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 73119 Övrig reklamverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Sallerupsvägen 145
- Postnummer & ort
- 21228 MALMÖ
- Registrerat namn
- Modulex ABReg 2024-08-14
- Registrerat namn
- Accus Ljusreklam i StockholmReg 2001-09-10
- Registrerat namn
- Accus Ljusreklam i GöteborgReg 2001-09-10
- Registrerat namn
- Ellessess SignReg 2012-01-24
- Registrerat namn
- Accus Ljusreklam i MalmöReg 2014-06-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 54 602 130 | 50 448 501 | 42 826 042 | 37 053 724 | 29 811 778 |
| Övriga externa kostnader | 6 017 641 | 6 435 026 | 3 920 514 | - | - |
| Personalkostnader | 18 862 809 | 17 559 497 | 14 903 483 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 4 588 396 | 2 339 997 | 5 190 894 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 4 563 690 | 2 501 293 | 5 255 200 | 3 665 200 | 1 597 141 |
| Resultat före skatt | 4 179 690 | 2 817 293 | 5 255 200 | - | - |
| Årets resultat | 3 285 484 | 2 221 187 | 4 149 978 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 344 785 | 397 020 | 152 705 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 16 087 486 | 16 310 184 | 19 136 962 | - | - |
| Kassa & bank | 2 639 863 | 2 537 665 | 8 244 298 | - | - |
| Summa tillgångar | 16 432 271 | 16 707 204 | 19 289 667 | - | - |
| Eget kapital | 5 486 170 | 4 850 687 | 5 868 660 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | 0 | 96 273 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 9 095 512 | 10 389 928 | 11 542 145 | - | - |
| Soliditet (%) | 42,3 % | 36,0 % | 37,8 % | 38,1 % | 30,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 29,8 mkr (2021) till 54,6 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 3,3 mkr, en nettomarginal på 6,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 42,3 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, övrig reklamverksamhet (SNI 73119). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
EU-varumärken
Registrerade varumärken kopplade till detta företag.
1 varumärke(n) · 1 registrerade
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Malmö
Andra registrerade bolag med säte i Malmö.
- (3) Screen Tryck ABAB
- @ Odero ABAB
- & Morän Arkitekter ABAB
- &GROW i Skåne ABAB
- 03 Technology Research & Development ABAB
- 040 Byggkonsult ABAB
- 040 Byggservice ABAB
- 040 Construktion ABAB