Aktivt företag
MOKK AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-12
Bolaget ska bedriva produktion och försäljning av keramik, konstkurser, konferensprogram och äventyrsaktiviteter samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 15 maj 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 23410 Tillverkning av keramiska hushålls- och prydnadsartiklar
- Bransch (SNI)
- SNI 79900 Turist- och bokningsverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 80065
- Postnummer & ort
- 97223 LULEÅ
- Registrerat namn
- MOKK ABReg 2019-05-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,1 mkr
▲ 24,5 %Årets resultat
237 tkr
▲ 41,9 %Tillgångar
1,5 mkr
▲ 29,9 %Eget kapital
1,2 mkr
▲ 23,5 %Soliditet
88,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
653 tkr
▼ 35,4 %Totala skulder
150 tkr
▲ 2,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 146 815 | 921 316 | 1 000 597 | 962 520 | 503 533 |
| Övriga externa kostnader | 146 372 | 143 374 | 220 079 | 120 448 | 120 978 |
| Personalkostnader | 505 168 | 474 257 | 465 435 | 504 861 | 3 464 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 406 300 | 215 498 | 280 491 | 239 951 | 338 612 |
| Resultat e. fin. poster | 406 458 | 215 772 | 281 627 | 240 060 | 337 241 |
| Resultat före skatt | 302 458 | 215 772 | 430 627 | 177 060 | 251 241 |
| Årets resultat | 237 498 | 167 402 | 337 209 | 138 071 | 197 401 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 700 000 | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 801 720 | 1 156 188 | 1 023 878 | 989 751 | 612 786 |
| Kassa & bank | 652 658 | 1 010 463 | 893 655 | 748 814 | 550 532 |
| Summa tillgångar | 1 501 720 | 1 156 188 | 1 023 878 | 989 751 | 612 786 |
| Eget kapital | 1 247 590 | 1 010 092 | 842 690 | 505 481 | 367 409 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 150 131 | 146 097 | 181 188 | 335 270 | 159 377 |
| Soliditet (%) | 88,6 % | 87,4 % | 82,3 % | 63,0 % | 71,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 24,5 % jämfört med 2024, till 1,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 237 tkr, en nettomarginal på 20,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 88,6 % vid årets slut, upp från 63,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 87 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av keramiska hushålls- och prydnadsartiklar (SNI 23410). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
35,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
20,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+24,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+22,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
19,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,34
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
573 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-19
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-19
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Luleå
Andra registrerade bolag med säte i Luleå.
- 0920 ABAB
- 1:445 Fastighet i Norr ABAB
- 1220 Holding ABAB
- 1411 Consulting ABAB
- 1435 ABAB
- 16solceller ABAB
- 1times x ABAB
- 2 L Holding ABAB