Aktivt företag
Molecule AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-30
Aktiebolaget ska brygga, utveckla och sälja öl samt andra alkoholhaltiga drycker
- Registrerat
- 16 september 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 11050 Framställning av öl
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Mossaledsvägen 61
- C/o
- Chad Paton
- Postnummer & ort
- 42934 KULLAVIK
- Registrerat namn
- Elmeleven ABReg 2025-03-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2021Omsättning
3,6 mkr
▲ 9,4 %Årets resultat
-186 tkr
▼ 328,3 %Tillgångar
2,3 mkr
▲ 14,6 %Eget kapital
756 tkr
▼ 19,7 %Soliditet
32,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
179 tkr
▼ 78,6 %Totala skulder
1,6 mkr
▲ 44,0 %| Nyckeltal | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 624 672 | 3 313 076 | 2 001 591 | 1 061 000 | 464 000 |
| Övriga externa kostnader | 817 023 | 593 166 | 315 242 | - | - |
| Personalkostnader | 1 164 713 | 934 609 | 556 025 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −166 225 | 181 258 | −144 139 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −185 541 | 81 258 | −145 524 | −967 000 | −903 000 |
| Resultat före skatt | −185 541 | 81 258 | −145 524 | - | - |
| Årets resultat | −185 541 | 81 258 | −145 524 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 945 096 | 573 578 | 956 122 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 398 331 | 1 470 509 | 824 167 | - | - |
| Kassa & bank | 178 531 | 835 275 | 145 642 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 343 427 | 2 044 087 | 1 780 289 | - | - |
| Eget kapital | 755 717 | 941 258 | 860 000 | - | - |
| Långfristiga skulder | 850 477 | 592 000 | 0 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 737 233 | 510 829 | 920 289 | - | - |
| Soliditet (%) | 32,3 % | 46,1 % | 48,3 % | 28,9 % | 69,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2021- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 464 tkr (2017) till 3,6 mkr (2021).
- Årets resultat blev en förlust på 186 tkr, en nettomarginal på −5,1 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 32,3 % vid årets slut.
Rörelsemarginal
−4,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−5,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+9,4 %
2020 till 2021
Genomsnittlig tillväxt
+67,2 % per år
2017 till 2021
Avkastning på eget kapital
−24,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,90
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Kullavik
Andra registrerade bolag med säte i Kullavik.
- 1 AM Innovation ABAB
- 2 KARL HOLDING AktiebolagAB
- 24Use ABAB
- 4 Gott Bemanning ABAB
- 4-Vovve ABAB
- A W C Restaurang ABAB
- A&J Hotels ABAB
- A&J Software ABAB