Aktivt företag
Möllers Gästgivaregård AB
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva restaurang, catering- och eventverksamhet, samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 29 september 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Södra Knästorpsvägen 84
- Postnummer & ort
- 24593 STAFFANSTORP
- Registrerat namn
- Möllers Gästgivaregård ABReg 2015-09-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2023Omsättning
6,0 mkr
▼ 21,3 %Årets resultat
-154 tkr
▼ 877,4 %Tillgångar
4,1 mkr
▲ 29,7 %Eget kapital
243 tkr
▼ 36,0 %Soliditet
5,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
11
Medelantal
Kassa & bank
0 kr
▼ 100,0 %Totala skulder
3,9 mkr
▲ 39,5 %| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 985 500 | 7 610 033 | 7 269 778 | 6 274 131 | 7 033 831 |
| Övriga externa kostnader | 2 260 533 | 2 580 972 | 2 692 424 | 2 337 413 | 2 279 550 |
| Personalkostnader | 1 609 672 | 2 564 026 | 2 570 820 | 2 292 512 | 2 295 362 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −99 147 | 81 014 | 529 853 | −227 827 | 141 075 |
| Resultat e. fin. poster | −154 181 | 48 198 | 517 436 | −282 910 | 94 464 |
| Resultat före skatt | −154 181 | 48 198 | 517 436 | −271 946 | 83 500 |
| Årets resultat | −154 181 | 19 833 | 458 576 | −271 946 | 76 462 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 585 065 | 393 802 | 657 216 | 801 925 | 1 080 688 |
| Omsättningstillgångar | 3 523 635 | 2 774 780 | 1 688 459 | 935 560 | 818 767 |
| Kassa & bank | 0 | 480 361 | 627 196 | 34 021 | 599 633 |
| Summa tillgångar | 4 108 700 | 3 168 582 | 2 345 675 | 1 737 485 | 1 899 455 |
| Eget kapital | 242 893 | 379 238 | 359 406 | −99 170 | 172 776 |
| Långfristiga skulder | 1 065 350 | - | 81 784 | 184 793 | 344 691 |
| Kortfristiga skulder | 2 800 457 | 2 771 509 | 1 904 485 | 1 651 862 | 1 371 024 |
| Soliditet (%) | 5,9 % | 12,0 % | 15,0 % | -6,0 % | 10,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2023- Omsättningen minskade med 21,3 % jämfört med 2022, till 6,0 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 154 tkr, en nettomarginal på −2,6 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 5,9 % vid årets slut.
Rörelsemarginal
−1,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−2,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−21,3 %
2022 till 2023
Genomsnittlig tillväxt
−4,0 % per år
2019 till 2023
Avkastning på eget kapital
−63,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,26
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
544 tkr
11 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-08-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-08-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-31
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Staffanstorp
Andra registrerade bolag med säte i Staffanstorp.
- 04noll Skyltreklam ABAB
- 100 Flytt ABAB
- 16 Invest ABAB
- 2021.AI ABAB
- 2097 Holding ABAB
- 360Move ABAB
- 48 Wine ABAB
- 5Fisk ABAB