Aktivt företag

Molnia Invest AB

AB Org.nr 5592582463
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-15

Bolaget ska bedriva personalrekrytering, personaluthyrning och utbildning samt annan därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
3 juni 2020
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 86221 Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Trädgårdsvägen 19
Postnummer & ort
19146 SOLLENTUNA
Registrerat namn
Molnia Invest ABReg 2020-06-03

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
5,5 mkr
▲ 2,7 %
Årets resultat
1,3 mkr
▼ 56,8 %
Tillgångar
11,5 mkr
▲ 25,0 %
Eget kapital
5,7 mkr
▲ 29,8 %
Soliditet
66,8 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
9,8 mkr
▲ 6,2 %
Totala skulder
3,3 mkr
▲ 13,1 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 5 514 646 5 371 138 3 567 929 2 865 660 -
Övriga externa kostnader 259 040 223 738 457 992 21 647 -
Personalkostnader 826 169 - - - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 4 416 782 5 147 400 2 221 564 44 013 0
Resultat e. fin. poster 4 512 239 5 136 421 2 210 035 40 192 0
Resultat före skatt 1 736 334 3 849 637 1 657 527 40 192 0
Årets resultat 1 318 463 3 054 405 1 307 012 31 913 0
Balansräkning
Anläggningstillgångar 746 673 - - - -
Omsättningstillgångar 10 735 073 9 184 921 6 046 238 3 101 678 25 000
Kassa & bank 9 758 412 9 184 922 5 930 933 3 091 932 25 000
Summa tillgångar 11 481 746 9 184 921 6 046 238 3 101 678 25 000
Eget kapital 5 736 793 4 418 330 1 363 925 56 913 25 000
Långfristiga skulder 2 007 818 87 084 0 20 600 -
Kortfristiga skulder 1 303 002 2 840 215 4 129 805 3 024 165 -
Soliditet (%) 66,8 % 64,0 % 29,8 % 2,0 % 100,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 2,9 mkr (2021) till 5,5 mkr (2024).
  • Årets resultat blev en vinst på 1,3 mkr, en nettomarginal på 23,9 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 66,8 % vid årets slut, upp från 2,0 % (2021).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 8,2 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 98 % av bolagen med samma huvudbransch, specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus (SNI 86221). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
80,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
23,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+2,7 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+24,4 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
23,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
8,24
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Molnia Invest AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-21

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-10 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-16 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-25 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-23 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-03 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Sollentuna

Andra registrerade bolag med säte i Sollentuna.

Alla företag i Sollentuna →