Aktivt företag
Mölnlycke Bil AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-03
Bolaget skall bedriva bilförsäljning, utföra bilreparationer, äga och förvalta fastigheter samt idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 10 augusti 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47811 Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hulda Mellgrens Gata 3
- Postnummer & ort
- 42132 VÄSTRA FRÖLUNDA
- Registrerat namn
- Mölnlycke Bil ABReg 2015-08-10
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
141,4 mkr
▲ 1,3 %Årets resultat
1,2 mkr
▼ 18,8 %Tillgångar
21,6 mkr
▼ 9,6 %Eget kapital
4,5 mkr
▲ 4,0 %Soliditet
29,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
14
Medelantal
Kassa & bank
525 kr
▲ 2525,0 %Totala skulder
14,8 mkr
▼ 16,4 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 141 430 633 | 139 673 574 | 96 822 641 | 104 710 517 | 90 062 506 |
| Övriga externa kostnader | 6 068 587 | 5 748 905 | 5 193 937 | 4 849 585 | 4 567 690 |
| Personalkostnader | 9 254 203 | 8 291 864 | 7 626 756 | 6 967 087 | 5 333 694 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 378 490 | 1 953 214 | 143 289 | 1 356 830 | 1 506 234 |
| Resultat e. fin. poster | 1 905 741 | 1 558 238 | 25 852 | 1 318 472 | 1 436 971 |
| Resultat före skatt | 1 492 015 | 1 838 238 | 625 852 | 1 018 472 | 1 136 971 |
| Årets resultat | 1 172 899 | 1 444 437 | 416 614 | 858 616 | 889 540 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 559 237 | 1 304 672 | 1 417 919 | 678 534 | 739 651 |
| Omsättningstillgångar | 20 029 798 | 22 564 325 | 24 299 337 | 9 022 396 | 13 967 807 |
| Kassa & bank | 525 | 20 | 7 864 782 | 710 | 272 259 |
| Summa tillgångar | 21 589 035 | 23 868 997 | 25 717 256 | 9 700 930 | 14 707 458 |
| Eget kapital | 4 508 383 | 4 335 484 | 2 891 047 | 2 474 433 | 5 815 817 |
| Långfristiga skulder | 6 398 945 | 7 381 742 | 0 | 449 858 | 749 985 |
| Kortfristiga skulder | 8 431 207 | 10 354 997 | 20 749 435 | 4 099 865 | 5 764 882 |
| Soliditet (%) | 29,0 % | 24,1 % | 17,6 % | 47,4 % | 52,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 96,8 mkr (2022) till 141,4 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 1,2 mkr, en nettomarginal på 0,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 29,0 % vid årets slut, ned från 47,4 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 98 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon (SNI 47811). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+1,3 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+11,9 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
26,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,38
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
10,1 mkr
14 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-09
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Västra Frölunda
Andra registrerade bolag med säte i Västra Frölunda.
- 031 Redovisning ABAB
- 10 Film Communication ABAB
- 11A AKTIEBOLAGETAB
- 14 RÖR ABAB
- 2030digital ABAB
- 2ess ABAB
- 2Think ABAB
- 2XFrimannsson ABAB