Aktivt företag
Mölnlycke Mopedcenter AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-05
Bolaget skall bedriva handel med trädgårdsmaskiner, mopeder, cyklar, motorcyklar, sport- och fritidsartiklar, service av mopeder och cyklar, försäljning av grillprodukter samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 23 februari 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 95320 Reparation och underhåll av motorcyklar
- Bransch (SNI)
- SNI 47632 Detaljhandel med cyklar
- Bransch (SNI)
- SNI 95290 Reparation och underhåll av övriga hushållsartiklar och varor för personligt bruk
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Åvägen 3D
- Postnummer & ort
- 43544 MÖLNLYCKE
- Registrerat namn
- Mölnlycke MC & Mopedcenter ABReg 2026-03-10
- Registrerat namn
- Lagrett.se i MölnlyckeReg 2024-09-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,7 mkr
▲ 30,4 %Årets resultat
99 tkr
▲ 289,1 %Tillgångar
1,2 mkr
▲ 18,0 %Eget kapital
540 tkr
▲ 22,4 %Soliditet
43,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
295 tkr
▲ 97,7 %Totala skulder
707 tkr
▲ 14,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 676 494 | 2 819 310 | 2 036 398 | 2 702 609 | 2 182 154 |
| Övriga externa kostnader | 544 569 | 662 120 | 406 016 | 669 128 | 271 452 |
| Personalkostnader | 1 198 926 | 1 068 643 | 850 523 | 465 480 | 287 270 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 227 951 | 67 966 | 84 151 | 152 404 | 19 447 |
| Resultat e. fin. poster | 124 972 | 33 778 | 68 144 | 140 664 | 7 914 |
| Resultat före skatt | 124 972 | 33 778 | 68 144 | 140 664 | 67 914 |
| Årets resultat | 98 810 | 25 392 | 54 052 | 111 590 | 52 913 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 86 400 | 86 089 | 170 677 | 255 265 | 339 853 |
| Omsättningstillgångar | 1 160 559 | 970 567 | 768 997 | 786 847 | 1 031 671 |
| Kassa & bank | 294 970 | 149 198 | 206 265 | 138 239 | 313 814 |
| Summa tillgångar | 1 246 959 | 1 056 656 | 939 674 | 1 042 112 | 1 371 524 |
| Eget kapital | 540 067 | 441 257 | 415 865 | 361 813 | 250 223 |
| Långfristiga skulder | 335 139 | 166 998 | 112 934 | 200 000 | 200 000 |
| Kortfristiga skulder | 371 753 | 448 401 | 410 875 | 480 299 | 921 301 |
| Soliditet (%) | 43,0 % | 42,0 % | 44,0 % | 35,0 % | 18,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 2,0 mkr (2023) till 3,7 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 99 tkr, en nettomarginal på 2,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 43,0 % vid årets slut, upp från 35,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 76 % av bolagen med samma huvudbransch, reparation och underhåll av motorcyklar (SNI 95320). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
6,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+30,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+13,9 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
18,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,12
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-11
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-03-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-03-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2024-03-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2023-03-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2022-03-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-08-31)
Registrerad: 2021-03-31
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Mölnlycke
Andra registrerade bolag med säte i Mölnlycke.
- 4 Photonics ABAB
- 4 SPACI Design ABAB
- 4 Us Design AktiebolagAB
- 4 Walls Design ABAB
- 4Me Design ABAB
- 4NO ABAB
- 4titude ABAB
- 66 products ABAB