Aktivt företag
Montén Konferens och AV-Teknik AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-03
Uthyrning, support, försäljning, installation och service av teknik inom ljud, ljus, bild, kamera, datorer och presentationsteknik till konferenser och evenemang.
- Registrerat
- 7 oktober 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 77330 Uthyrning och leasing av kontorsmaskiner, kontorsutrustning och datorer
- Bransch (SNI)
- SNI 90390 Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst
- Bransch (SNI)
- SNI 77390 Uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Edagränd 14
- C/o
- c/o Fabian Monten
- Postnummer & ort
- 12350 FARSTA
- Registrerat namn
- Montén Konferens och AV-Teknik ABReg 2015-10-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
655 tkr
▼ 49,8 %Årets resultat
-67 tkr
▲ 76,0 %Tillgångar
439 tkr
▼ 22,6 %Eget kapital
214 tkr
▼ 23,9 %Soliditet
48,6 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
206 tkr
▼ 5,3 %Totala skulder
226 tkr
▼ 19,5 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 655 351 | 1 306 299 | 1 714 498 | 1 211 422 | 857 975 |
| Övriga externa kostnader | 409 574 | 645 560 | 502 452 | 432 403 | 491 227 |
| Personalkostnader | 319 280 | 912 123 | 1 017 744 | 756 340 | 1 080 010 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −75 188 | −279 128 | 194 302 | 25 732 | −420 643 |
| Resultat e. fin. poster | −73 358 | −280 317 | 193 918 | 16 544 | −421 274 |
| Resultat före skatt | −67 158 | −280 317 | 187 718 | 16 544 | −199 185 |
| Årets resultat | −67 158 | −280 317 | 183 887 | 16 544 | −199 185 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 169 388 | 169 388 | 169 388 | 64 388 | - |
| Omsättningstillgångar | 269 765 | 397 840 | 640 031 | 589 600 | 551 092 |
| Kassa & bank | 205 567 | 217 007 | 463 738 | 415 440 | 160 546 |
| Summa tillgångar | 439 153 | 567 228 | 809 419 | 653 988 | 551 092 |
| Eget kapital | 213 608 | 280 766 | 561 083 | 377 196 | 360 652 |
| Långfristiga skulder | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Kortfristiga skulder | 125 545 | 180 262 | 142 136 | 176 792 | 90 440 |
| Soliditet (%) | 48,6 % | 50,4 % | 69,9 % | 57,7 % | 65,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,7 mkr (2022) till 655 tkr (2024).
- Årets resultat blev en förlust på 67 tkr, en nettomarginal på −10,2 %. 2 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 48,6 % vid årets slut, ned från 57,7 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 59 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och leasing av kontorsmaskiner, kontorsutrustning och datorer (SNI 77330). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−11,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−10,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−49,8 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−6,5 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
−31,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,15
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-10
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-08-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-06
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Farsta
Andra registrerade bolag med säte i Farsta.
- 08 Digital Ekonomi ABAB
- 08Team ABAB
- 0xAC mjukvaru och konsulttjänster ABAB
- 1987 Prestige Worldwide ABAB
- 2can Consulting ABAB
- 360 Memories ABAB
- 3MT GROUP ABAB
- A J Consulting ABAB