Aktivt företag

Monza Music Management AB

AB Org.nr 5593059297
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-05-23

Bolaget ska tillhandahålla och utveckla management-tjänster inom nöjesindustrin relaterat till både inspelningar, live och annat ävensom utveckla immateriella rättigheter inom nöjes- och framför allt musikbranschen samt idka därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
8 mars 2021
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 59200 Ljudinspelning och musikutgivning
Bransch (SNI)
SNI 90200 Scenkonst
Bransch (SNI)
SNI 90390 Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Högbergsgatan 16
C/o
Jojo Business Management AB
Postnummer & ort
11620 STOCKHOLM
Registrerat namn
Monza Music Management ABReg 2021-08-24

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
10,6 mkr
▲ 70,4 %
Årets resultat
2,7 mkr
▲ 77,8 %
Tillgångar
7,1 mkr
▲ 61,9 %
Eget kapital
5,0 mkr
▲ 30,4 %
Soliditet
70,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
2,8 mkr
▲ 67,8 %
Totala skulder
2,1 mkr
▲ 291,6 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 10 642 564 6 245 660 7 783 956 1 447 821 169 997
Övriga externa kostnader 1 855 570 1 451 163 2 186 079 1 963 842 -
Personalkostnader 3 821 682 2 519 867 2 143 941 643 918 -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 3 371 493 1 008 605 2 537 774 −1 277 930 -
Resultat e. fin. poster 3 374 534 1 717 268 1 894 070 −1 269 877 −745 605
Resultat före skatt 3 374 534 1 717 268 1 894 070 −1 269 877 -
Årets resultat 2 659 195 1 495 384 1 894 070 −1 269 877 -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 305 300 642 041 1 227 731 1 475 465 -
Omsättningstillgångar 6 752 056 3 717 668 8 722 223 4 922 699 -
Kassa & bank 2 792 509 1 664 504 3 946 988 3 190 738 -
Summa tillgångar 7 057 356 4 359 709 9 949 954 6 398 164 7 824 375
Eget kapital 4 999 621 3 834 175 8 153 988 6 259 918 -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 2 057 735 525 534 1 795 966 138 246 -
Soliditet (%) 70,8 % 87,9 % 82,0 % 97,8 % 96,2 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen ökade med 70,4 % jämfört med 2024, till 10,6 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 2,7 mkr, en nettomarginal på 25,0 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 70,8 % vid årets slut, ned från 97,8 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,3 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 97 % av bolagen med samma huvudbransch, ljudinspelning och musikutgivning (SNI 59200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
31,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
25,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+70,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+181,3 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
53,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,28
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,1 mkr
5 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Monza Music Management AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-05-29

3 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-11 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-15 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-23 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Stockholm

Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.

Alla företag i Stockholm →