Aktivt företag
Moonland Productions AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-02
Produktionsservice åt film-och fotoproduktioner. Framtagande av content (film+foto). Varumärkesutveckling. Övrig sportverksamhet.
- Registrerat
- 13 juli 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 74200 Fotoverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 93199 Annan sportverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kolsyregatan 7
- C/o
- Pana Mogren
- Postnummer & ort
- 21648 LIMHAMN
- Registrerat namn
- Moonland Productions ABReg 2021-07-13
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
6,6 mkr
▼ 22,0 %Årets resultat
2,0 mkr
▼ 0,8 %Tillgångar
6,7 mkr
▲ 35,6 %Eget kapital
5,4 mkr
▲ 46,5 %Soliditet
81,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
4,5 mkr
▲ 7,1 %Totala skulder
1,3 mkr
▲ 3,6 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 6 574 617 | 8 424 343 | 5 791 231 | 5 791 000 |
| Övriga externa kostnader | 610 673 | 615 026 | 1 589 163 | - |
| Personalkostnader | 67 212 | 72 237 | 80 237 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 495 570 | 2 570 664 | 2 192 798 | - |
| Resultat e. fin. poster | 2 558 890 | 2 576 870 | 2 192 820 | 2 193 000 |
| Resultat före skatt | 2 558 890 | 2 576 870 | 2 528 553 | - |
| Årets resultat | 2 029 353 | 2 045 456 | 1 994 604 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 450 000 | 0 | 12 435 | - |
| Omsättningstillgångar | 6 231 127 | 4 927 295 | 2 704 542 | - |
| Kassa & bank | 4 533 544 | 4 234 351 | 2 406 374 | - |
| Summa tillgångar | 6 681 127 | 4 927 295 | 2 716 977 | - |
| Eget kapital | 5 386 413 | 3 677 060 | 2 019 604 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 294 714 | 1 250 235 | 697 373 | - |
| Soliditet (%) | 81,0 % | 75,0 % | 74,0 % | 74,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 22,0 % jämfört med 2023, till 6,6 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 2,0 mkr, en nettomarginal på 30,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 81,0 % vid årets slut, upp från 74,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 98 % av bolagen med samma huvudbransch, fotoverksamhet (SNI 74200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
38,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
30,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−22,0 %
2023 till 2024
Avkastning på eget kapital
37,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,81
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
6,6 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-10-14
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-27
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Limhamn
Andra registrerade bolag med säte i Limhamn.
- &GROW ABAB
- 1961 Retail & Management ABAB
- 22 MAY ABAB
- 2A Pharma ABAB
- 2x-capital ABAB
- 2xL Invest ABAB
- 313 Granath ABAB
- 3C i Malmö ABAB