Aktivt företag
Mora Bildelar AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-06
Företaget ska bedriva försäljning av reservdelar och tillbehör till fordon som avser personbilar och lastbilar.
- Registrerat
- 24 mars 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46871 Partihandel med uttjänta fordon
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Örjasvägen 10
- Postnummer & ort
- 79236 MORA
- Registrerat namn
- Mora Bildelar ABReg 2022-03-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
12,2 mkr
▲ 15,5 %Årets resultat
669 tkr
▲ 110,3 %Tillgångar
4,0 mkr
▲ 37,5 %Eget kapital
778 tkr
▲ 608,1 %Soliditet
28,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
495 tkr
▲ 286,8 %Totala skulder
2,8 mkr
▲ 1,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 12 238 556 | 10 600 530 | 8 715 502 | 6 399 104 |
| Övriga externa kostnader | 1 172 100 | 1 164 372 | 1 255 524 | 842 646 |
| Personalkostnader | 1 207 598 | 1 325 136 | 1 014 317 | 1 107 386 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 224 087 | 5 871 | 139 928 | −376 434 |
| Resultat e. fin. poster | 1 222 066 | −5 682 | 133 220 | −391 197 |
| Resultat före skatt | 842 618 | 342 409 | 133 220 | −391 197 |
| Årets resultat | 668 540 | 317 916 | 133 220 | −391 197 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 609 167 | 114 204 | 61 530 | 108 068 |
| Omsättningstillgångar | 3 426 248 | 2 820 274 | 2 409 066 | 2 310 575 |
| Kassa & bank | 495 422 | 128 077 | 13 837 | 36 344 |
| Summa tillgångar | 4 035 415 | 2 934 478 | 2 470 596 | 2 418 643 |
| Eget kapital | 778 480 | 109 940 | 183 220 | 50 000 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 825 578 | 2 772 629 | 2 287 376 | 2 368 643 |
| Soliditet (%) | 28,0 % | 5,0 % | 7,4 % | 2,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 8,7 mkr (2023) till 12,2 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 669 tkr, en nettomarginal på 5,5 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 28,0 % vid årets slut, upp från 2,1 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 93 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med uttjänta fordon (SNI 46871). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
10,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+15,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+18,5 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
85,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,21
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
4,1 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-04
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-09
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Mora
Andra registrerade bolag med säte i Mora.
- 3 - maran prosailing ABAB
- 38 Bygg ABAB
- 3MD Holding ABAB
- 4 Aktiva Tassar i Mora ABAB
- 4R-ental Nordic ABAB
- A mänä ABAB
- A. Hinders konsult ABAB
- A. Solins Entreprenad & Utbildning ABAB