Aktivt företag

Most Studios AB

AB Org.nr 5569859845
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-07-12

Bolaget skall bedriva konsultverksamhet, produktion och produktutveckling inom reklam, it, kommunikationsstrategi och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
10 oktober 2014
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 73111 Reklambyråverksamhet
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Skeppsbron 16
Postnummer & ort
11130 STOCKHOLM
Registrerat namn
Most Studios ABReg 2020-03-21

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
18,8 mkr
▲ 5,2 %
Årets resultat
2,3 mkr
▲ 381,9 %
Tillgångar
9,9 mkr
▲ 17,9 %
Eget kapital
6,8 mkr
▲ 35,4 %
Soliditet
69,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
18
Medelantal
Kassa & bank
1,4 mkr
▲ 518,3 %
Totala skulder
3,1 mkr
▼ 8,0 %
Nyckeltal 2024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 18 812 774 17 878 162 24 177 397 18 704 243
Övriga externa kostnader 5 357 570 6 613 785 - -
Personalkostnader 8 886 625 10 214 932 - -
Avskrivningar - - - -
Rörelseresultat 1 979 366 −1 344 748 - -
Resultat e. fin. poster 2 563 224 −1 304 309 799 057 4 444 093
Resultat före skatt 2 563 224 −809 309 - -
Årets resultat 2 281 301 −809 309 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 2 290 624 2 296 622 - -
Omsättningstillgångar 7 638 956 6 123 957 - -
Kassa & bank 1 362 764 220 412 - -
Summa tillgångar 9 929 580 8 420 579 - -
Eget kapital 6 806 412 5 025 112 - -
Långfristiga skulder - - - -
Kortfristiga skulder 3 123 168 3 395 467 - -
Soliditet (%) 69,0 % 59,0 % 57,0 % 60,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen ökade med 5,2 % jämfört med 2023, till 18,8 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 2,3 mkr, en nettomarginal på 12,1 %.
  • Soliditeten var 69,0 % vid årets slut, upp från 60,0 % (2021).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,4 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 98 % av bolagen med samma huvudbransch, reklambyråverksamhet (SNI 73111). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
10,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
12,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+5,2 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+0,2 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
33,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,45
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,0 mkr
18 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Most Studios AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-07

1 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-30 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Stockholm

Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.

Alla företag i Stockholm →