Aktivt företag

Mount Mazia AB

AB Org.nr 5591936157
← Tillbaka

Översikt

Konsultverksamhet inom administration samt musik- och filmproduktionsverksamhet

Registrerat
5 februari 2019
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 59200 Ljudinspelning och musikutgivning
Bransch (SNI)
SNI 59120 Efterproduktion av film, video och tv-program
Bransch (SNI)
SNI 93199 Annan sportverksamhet
Bransch (SNI)
SNI 59110 Produktion av film, video och tv-program
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Postnummer & ort
13936 VÄRMDÖ
Registrerat namn
Mount Mazia ABReg 2019-02-05

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
1,6 mkr
▲ 85,2 %
Årets resultat
283 tkr
▲ 280,5 %
Tillgångar
739 tkr
▲ 79,8 %
Eget kapital
559 tkr
▲ 102,9 %
Soliditet
81,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
622 tkr
▲ 150,3 %
Totala skulder
130 tkr
▼ 3,9 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 554 632 839 586 1 594 349 1 440 901 1 239 042
Övriga externa kostnader 409 786 329 824 615 280 - -
Personalkostnader 743 814 676 282 756 473 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 368 796 −222 218 148 549 - -
Resultat e. fin. poster 368 993 −221 984 149 345 −22 075 139 860
Resultat före skatt 318 993 −156 984 109 345 - -
Årets resultat 283 360 −156 984 84 584 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 30 423 60 845 0 - -
Omsättningstillgångar 708 545 350 057 605 203 - -
Kassa & bank 621 993 248 517 411 808 - -
Summa tillgångar 738 968 410 902 605 203 - -
Eget kapital 558 767 275 407 432 391 - -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 130 201 135 495 107 812 - -
Soliditet (%) 81,0 % 67,0 % 80,0 % 78,0 % 68,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen ökade med 85,2 % jämfört med 2024, till 1,6 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 283 tkr, en nettomarginal på 18,2 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 81,0 % vid årets slut.
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,4 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 75 % av bolagen med samma huvudbransch, ljudinspelning och musikutgivning (SNI 59200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
23,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
18,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+85,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+5,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
50,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,44
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,6 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Mount Mazia AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

6 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-07 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-06 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-29 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-30 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-09 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-27 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Värmdö

Andra registrerade bolag med säte i Värmdö.

Alla företag i Värmdö →