Aktivt företag

Mountainfluencer AB

AB Org.nr 5592905235
← Tillbaka

Översikt

Ett företag med tjänster inom kommunikation, media, utbildning, kultur, träning, idrott och hälsa, event, friluftsliv och livsstil.

Registrerat
15 december 2020
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 59110 Produktion av film, video och tv-program
Bransch (SNI)
SNI 85510 Sport- och fritidsutbildning
Bransch (SNI)
SNI 93199 Annan sportverksamhet
Bransch (SNI)
SNI 60200 Planering och sändning av tv-program samt distribution av video
Bransch (SNI)
SNI 93290 Övrig fritids- och nöjesverksamhet
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Romo 310
Postnummer & ort
83796 UNDERSÅKER
Registrerat namn
Mountainfluencer ABReg 2020-12-15

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2026
Omsättning
1,1 mkr
▲ 4,5 %
Årets resultat
102 tkr
▲ 564,7 %
Tillgångar
734 tkr
▲ 26,0 %
Eget kapital
504 tkr
▲ 25,4 %
Soliditet
78,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
343 tkr
▲ 31,5 %
Totala skulder
142 tkr
▲ 52,7 %
Nyckeltal 20262025202420232022
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 104 041 1 056 966 1 406 450 1 091 528 1 182 496
Övriga externa kostnader 119 343 148 834 167 682 - -
Personalkostnader 808 990 857 375 873 303 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 129 855 20 417 330 781 - -
Resultat e. fin. poster 130 167 20 448 330 631 90 566 220 081
Resultat före skatt 130 167 20 448 242 631 - -
Årets resultat 102 141 15 366 188 039 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 252 000 198 685 146 705 - -
Omsättningstillgångar 481 902 383 989 513 787 - -
Kassa & bank 343 426 261 175 513 787 - -
Summa tillgångar 733 902 582 674 660 492 - -
Eget kapital 503 734 401 593 386 227 - -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 142 168 93 081 186 265 - -
Soliditet (%) 78,0 % 81,0 % 69,0 % 70,0 % 58,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2026
  • Omsättningen ökade med 4,5 % jämfört med 2025, till 1,1 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 102 tkr, en nettomarginal på 9,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 78,0 % vid årets slut, upp från 70,0 % (2023).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,4 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 65 % av bolagen med samma huvudbransch, produktion av film, video och tv-program (SNI 59110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
11,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
9,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+4,5 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
−1,7 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
20,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,39
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Mountainfluencer AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

6 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2026-06-30)
Registrerad: 2026-10-12 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-12-23 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-12-19 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2023-12-20 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2022-12-16 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-06-30)
Registrerad: 2021-12-15 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Undersåker

Andra registrerade bolag med säte i Undersåker.

Alla företag i Undersåker →