Registrerat, ej verksamt
Moveall Holding AB
Översikt
Bolaget ska äga och förvalta aktier och andelar i dotter- och intressebolag samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 5 november 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 00000 Okänd
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Per-Hans väg 10
- Postnummer & ort
- 43650 HOVÅS
- Registrerat namn
- Moveall Holding ABReg 2021-02-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2022Omsättning
0 kr
Årets resultat
60 tkr
▲ 140,9 %Tillgångar
17,4 mkr
▼ 7,8 %Eget kapital
12,9 mkr
▲ 0,5 %Soliditet
74,1 %
Eget kapital / tillgångar
Totala skulder
4,5 mkr
▼ 25,4 %| Nyckeltal | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 22 927 | 94 049 |
| Personalkostnader | - | - |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | −22 927 | −94 049 |
| Resultat e. fin. poster | −235 240 | −146 060 |
| Resultat före skatt | 59 760 | −146 060 |
| Årets resultat | 59 760 | −146 060 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | 14 900 000 | 18 900 000 |
| Omsättningstillgångar | 2 528 213 | 5 649 |
| Kassa & bank | - | - |
| Summa tillgångar | 17 428 213 | 18 905 649 |
| Eget kapital | 12 913 400 | 12 853 640 |
| Långfristiga skulder | 3 000 000 | 4 500 000 |
| Kortfristiga skulder | 1 514 813 | 1 552 009 |
| Soliditet (%) | 74,1 % | 68,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2022- Bolaget redovisade ingen nettoomsättning för 2022.
- Årets resultat blev en vinst på 60 tkr.
- Soliditeten var 74,1 % vid årets slut, upp från 68,0 % (2021).
Avkastning på eget kapital
0,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,67
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-11-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-10-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-10-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-11-21
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hovås
Andra registrerade bolag med säte i Hovås.
- 1690 STO ABAB
- 26by20 Group ABAB
- 2Pint Software ABAB
- 360 Project Management ABAB
- 3iL ABAB
- 4 Knape ABAB
- 4 You Taxi GBG ABAB
- 436 måleri ABAB