Aktivt företag
MP VVS TEKNIK AB
Översikt
Bolaget skall bedriva vvs-verksamhet och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 11 december 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43221 Värme- och sanitetsarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Per Lars väg 3
- Postnummer & ort
- 27157 YSTAD
- Registrerat namn
- MP VVS TEKNIK ABReg 2018-01-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
2,8 mkr
▲ 26,4 %Årets resultat
-10 tkr
▼ 109,2 %Tillgångar
586 tkr
▼ 3,4 %Eget kapital
425 tkr
▼ 2,3 %Soliditet
72,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
234 tkr
▲ 43,4 %Totala skulder
161 tkr
▼ 6,4 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 783 778 | 2 202 763 | 2 421 488 | 2 165 582 | 2 330 006 |
| Övriga externa kostnader | 400 277 | 276 788 | 273 923 | - | - |
| Personalkostnader | 950 791 | 928 730 | 900 418 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −10 097 | 136 709 | 126 747 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −9 848 | 136 676 | 126 834 | 109 505 | 110 235 |
| Resultat före skatt | −9 848 | 136 676 | 126 834 | - | - |
| Årets resultat | −9 848 | 106 920 | 99 861 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 5 005 | 10 465 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 585 632 | 601 453 | 468 794 | - | - |
| Kassa & bank | 234 007 | 163 157 | 288 731 | - | - |
| Summa tillgångar | 585 632 | 606 458 | 479 259 | - | - |
| Eget kapital | 424 792 | 434 640 | 327 720 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 160 840 | 171 818 | 151 539 | - | - |
| Soliditet (%) | 72,5 % | 71,7 % | 68,0 % | 63,0 % | 55,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen ökade med 26,4 % jämfört med 2025, till 2,8 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 10 tkr, en nettomarginal på −0,4 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 72,5 % vid årets slut, upp från 63,0 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 51 % av bolagen med samma huvudbransch, värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−0,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−0,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+26,4 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+4,5 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
−2,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,64
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,8 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-04-30)
Registrerad: 2026-07-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-07-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-10-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-07-13
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Ystad
Andra registrerade bolag med säte i Ystad.
- -1 Group ABAB
- -1 Nordic Denim ABAB
- & Kött i Skåne ABAB
- 15 Minuter En Kvart ABAB
- 2 EmmEnn Lantbruks ABAB
- 2EK i Ystad ABAB
- 2Jurister ABAB
- 3XO ABAB