Aktivt företag
Mr Morr AB
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva handel med bolag samt värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 22 december 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 74130 Inredningsdesign
- Bransch (SNI)
- SNI 64994 Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lilla Hovåsvägen 17
- C/o
- Memax AB
- Postnummer & ort
- 43657 HOVÅS
- Registrerat namn
- Mr Morr ABReg 2017-12-22
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
25 tkr
▼ 68,4 %Årets resultat
1,3 mkr
▲ 2029,2 %Tillgångar
1,5 mkr
▲ 611,6 %Eget kapital
1,4 mkr
▲ 1130,9 %Soliditet
92,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
7 tkr
▼ 95,6 %Totala skulder
121 tkr
▲ 22,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 24 745 | 78 352 | 3 767 | 317 735 | 231 054 |
| Övriga externa kostnader | 24 672 | 16 156 | 47 031 | - | - |
| Personalkostnader | - | 0 | 4 600 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −29 028 | 62 196 | −74 449 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 269 682 | 59 632 | −74 844 | 261 799 | 140 355 |
| Resultat före skatt | 1 269 682 | 59 632 | −74 844 | - | - |
| Årets resultat | 1 269 682 | 59 632 | −74 844 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 170 762 | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 332 447 | 211 233 | 48 067 | - | - |
| Kassa & bank | 6 571 | 149 695 | 44 639 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 503 209 | 211 233 | 48 067 | - | - |
| Eget kapital | 1 381 958 | 112 276 | −27 356 | - | - |
| Långfristiga skulder | 119 051 | 96 831 | 16 831 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 200 | 2 126 | 58 592 | - | - |
| Soliditet (%) | 92,0 % | 53,1 % | -56,9 % | 62,9 % | -2,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 1,3 mkr. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 92,0 % vid årets slut, upp från 62,9 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 7 % av bolagen med samma huvudbransch, inredningsdesign (SNI 74130). Se de största bolagen i branschen
Genomsnittlig tillväxt
−42,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
91,9 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-10-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-08-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-08
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hovås
Andra registrerade bolag med säte i Hovås.
- 1690 STO ABAB
- 26by20 Group ABAB
- 2Pint Software ABAB
- 360 Project Management ABAB
- 3iL ABAB
- 4 Knape ABAB
- 4 You Taxi GBG ABAB
- 436 måleri ABAB