Aktivt företag
MrMango AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-12
Foodtruck verksamhet med försäljning utav mat mot festivaler, catering & torghandel. Primär fokus på streetfood men även anpassad mat utefter kund och önskemål och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 22 mars 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56120 Mobil restaurangverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 93290 Övrig fritids- och nöjesverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 47711 Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder
- Bransch (SNI)
- SNI 47712 Detaljhandel via internet eller postorder med kläder
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Sigurdsgatan 25
- Postnummer & ort
- 72130 VÄSTERÅS
- Registrerat namn
- MrMango ABReg 2019-03-22
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
5,8 mkr
▲ 5,2 %Årets resultat
134 tkr
▲ 48,6 %Tillgångar
1,4 mkr
▲ 58,2 %Eget kapital
628 tkr
▲ 27,2 %Soliditet
52,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
776 tkr
▲ 45,1 %Totala skulder
621 tkr
▲ 93,9 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 848 621 | 5 558 659 | 5 187 633 | 4 616 000 | 3 158 894 |
| Övriga externa kostnader | 973 179 | 816 373 | 1 447 959 | - | 809 967 |
| Personalkostnader | 2 273 587 | 1 904 533 | 1 802 263 | - | 1 171 107 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 245 381 | 151 131 | −44 822 | - | −48 050 |
| Resultat e. fin. poster | 239 600 | 158 501 | −44 408 | 294 000 | −81 328 |
| Resultat före skatt | 176 600 | 116 501 | 20 592 | - | −27 420 |
| Årets resultat | 134 397 | 90 428 | 14 499 | - | −27 420 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 345 305 | 41 795 | 77 878 | - | 182 942 |
| Omsättningstillgångar | 1 008 037 | 813 592 | 557 169 | - | 448 435 |
| Kassa & bank | 776 008 | 534 626 | 276 846 | - | 112 930 |
| Summa tillgångar | 1 353 342 | 855 387 | 635 047 | - | 631 377 |
| Eget kapital | 627 766 | 493 369 | 402 941 | - | 103 317 |
| Långfristiga skulder | 136 696 | - | - | - | 185 185 |
| Kortfristiga skulder | 483 880 | 320 018 | 232 107 | - | 342 875 |
| Soliditet (%) | 52,5 % | 61,6 % | 63,5 % | 61,4 % | 16,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 3,2 mkr (2020) till 5,8 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 134 tkr, en nettomarginal på 2,3 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 52,5 % vid årets slut, ned från 61,4 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 93 % av bolagen med samma huvudbransch, mobil restaurangverksamhet (SNI 56120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+5,2 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+16,6 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
21,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,08
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,5 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-19
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Västerås
Andra registrerade bolag med säte i Västerås.
- & Cetera Arkitekter ABAB
- +46 Sverige ABAB
- 021 Fastighetsteknik ABAB
- 021 Skol ABAB
- 021 Solutions ABAB
- 021-Rör ABAB
- 08Byggprojekt ABAB
- 1:a Västmanlandsfonden ABAB