Aktivt företag

Mron Sales & Solutions AB

AB Org.nr 5592691926
← Tillbaka

Översikt

Företaget ska bedriva handel, export och import av kemikalieprodukter och förbrukningsvaror samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
1 september 2020
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 46850 Partihandel med kemiska produkter
Bransch (SNI)
SNI 46860 Partihandel med andra insatsvaror
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Kungsporten 4A
Postnummer & ort
42750 BILLDAL
Registrerat namn
Mron Sales & Solutions ABReg 2020-09-01

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
26,9 mkr
▲ 9,0 %
Årets resultat
1,5 mkr
▲ 37,4 %
Tillgångar
19,1 mkr
▲ 12,1 %
Eget kapital
4,2 mkr
▲ 8,3 %
Anställda
15
Medelantal
Kassa & bank
7,4 mkr
▼ 13,2 %
Totala skulder
5,5 mkr
▼ 11,3 %
Nyckeltal 2024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 26 931 111 24 702 216 23 022 170 21 195 714
Övriga externa kostnader 4 982 080 3 839 298 3 335 531 3 038 190
Personalkostnader 9 764 323 9 154 824 8 697 690 8 284 936
Avskrivningar - - - -
Rörelseresultat 3 386 124 2 842 061 3 184 447 3 471 648
Resultat e. fin. poster 3 481 208 2 744 211 2 896 549 3 409 196
Resultat före skatt 2 281 208 1 744 211 1 896 549 2 249 196
Årets resultat 1 523 759 1 108 721 1 243 239 1 497 760
Balansräkning
Anläggningstillgångar 3 234 154 2 218 378 1 241 600 320 800
Omsättningstillgångar 15 848 590 14 803 883 13 273 140 10 252 168
Kassa & bank 7 423 839 8 553 498 7 950 721 6 217 198
Summa tillgångar 19 082 744 17 022 261 14 514 740 10 572 968
Eget kapital 4 223 479 3 899 720 2 790 999 1 547 760
Långfristiga skulder 450 000 550 000 650 000 750 000
Kortfristiga skulder 5 078 865 5 684 741 6 428 541 5 872 608
Soliditet (%) - 37,6 % 31,0 % 23,4 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 23,0 mkr (2022) till 26,9 mkr (2024).
  • Årets resultat blev en vinst på 1,5 mkr, en nettomarginal på 5,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,1 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 91 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med kemiska produkter (SNI 46850). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
12,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+9,0 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+8,2 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
36,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,12
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,8 mkr
15 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Mron Sales & Solutions AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

4 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-11 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-27 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-26 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-08 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Billdal

Andra registrerade bolag med säte i Billdal.

Alla företag i Billdal →