Aktivt företag
MT Malmö AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-09
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva träningsanläggning och försäljning av kosttillskott, idrottsutrustning samt därmed förenlig verksamhet
- Registrerat
- 29 januari 2024
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 77210 Uthyrning och leasing av fritids- och sportutrustning
- Bransch (SNI)
- SNI 47242 Detaljhandel med konfektyrer
- Bransch (SNI)
- SNI 93119 Drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Mjölnersgatan 1
- Postnummer & ort
- 23535 VELLINGE
- Registrerat namn
- MT Malmö ABReg 2024-04-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
357 tkr
▲ 44,9 %Årets resultat
116 tkr
▼ 12,6 %Tillgångar
378 tkr
▲ 70,2 %Eget kapital
273 tkr
▲ 73,5 %Soliditet
72,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
330 tkr
▲ 122,2 %Totala skulder
105 tkr
▲ 62,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 356 603 | 246 115 |
| Övriga externa kostnader | 50 575 | 31 881 |
| Personalkostnader | - | - |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | 145 832 | 166 681 |
| Resultat e. fin. poster | 145 705 | 166 957 |
| Resultat före skatt | 145 705 | 166 957 |
| Årets resultat | 115 642 | 132 275 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | - | - |
| Omsättningstillgångar | 377 843 | 222 029 |
| Kassa & bank | 330 315 | 148 656 |
| Summa tillgångar | 377 843 | 222 029 |
| Eget kapital | 272 917 | 157 275 |
| Långfristiga skulder | - | - |
| Kortfristiga skulder | 104 926 | 64 754 |
| Soliditet (%) | 72,0 % | 71,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 44,9 % jämfört med 2024, till 357 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 116 tkr, en nettomarginal på 32,4 %.
- Soliditeten var 72,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 56 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och leasing av fritids- och sportutrustning (SNI 77210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
40,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
32,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+44,9 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
42,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,60
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-12
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Vellinge
Andra registrerade bolag med säte i Vellinge.
- 14 energy Eklund & Eklund energideklarationer i Skåne ABAB
- 19-69 Group ABAB
- 1982 Holdings ABAB
- 204 gruppen ABAB
- 2nd Planet ABAB
- 2nd Planet Solutions ABAB
- 2sixty5 ABAB
- 33 Grader ABAB