Aktivt företag

MT Work AB

AB Org.nr 5592155104
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-12

Partihandel med optiska produkter. Verksamheten bedrivs genom återförsäljning av glasögon och andra optiska artiklar. Konsultverksamhet och utbildning inom optik och naturvetenskap

Registrerat
21 augusti 2019
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 46434 Partihandel med fotografiska och optiska produkter
Bransch (SNI)
SNI 85594 Personalutbildning
Bransch (SNI)
SNI 85599 Annan övrig utbildning
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Furingstadsvägen 24A
Postnummer & ort
60591 NORRKÖPING
Registrerat namn
MT Work ABReg 2019-08-21

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
114 tkr
▼ 5,0 %
Årets resultat
18 tkr
▲ 136,9 %
Tillgångar
157 tkr
▲ 23,2 %
Eget kapital
33 tkr
▲ 115,3 %
Soliditet
25,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
83 tkr
▲ 19,2 %
Totala skulder
117 tkr
▲ 11,5 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 113 626 119 570 134 680 137 362 240 257
Övriga externa kostnader 45 414 61 434 59 593 44 203 145 755
Personalkostnader 4 200 11 360 5 206 4 200 7 611
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 17 571 −47 673 28 790 8 820 −12 297
Resultat e. fin. poster 17 571 −47 641 28 790 8 820 −12 297
Resultat före skatt 17 571 −47 641 21 102 8 820 −12 297
Årets resultat 17 571 −47 641 16 352 8 820 −12 297
Balansräkning
Anläggningstillgångar - - - - -
Omsättningstillgångar 157 081 127 461 175 089 155 953 145 093
Kassa & bank 82 595 69 317 123 110 112 202 94 176
Summa tillgångar 157 081 127 461 175 089 155 953 145 093
Eget kapital 32 805 15 234 62 875 46 523 37 703
Långfristiga skulder 98 995 98 274 98 274 98 274 98 274
Kortfristiga skulder 17 593 6 265 6 252 11 156 9 116
Soliditet (%) 25,0 % 17,0 % 39,0 % 30,0 % 26,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 137 tkr (2021) till 114 tkr (2024).
  • Årets resultat blev en vinst på 18 tkr, en nettomarginal på 15,5 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 25,0 % vid årets slut.
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 8,9 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 33 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med fotografiska och optiska produkter (SNI 46434). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
15,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
15,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−5,0 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−6,1 % per år
2021 till 2024
Balanslikviditet
8,93
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför MT Work AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-19

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-18 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-28 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-17 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-27 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-05-14 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Norrköping

Andra registrerade bolag med säte i Norrköping.

Alla företag i Norrköping →