Aktivt företag
MTA Tool AB
Översikt
Bolaget skall bedriva försäljning och agenturverksamhet samt konsultverksamhet inom verkstadsindustrin.
- Registrerat
- 6 mars 1985
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71122 Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
- Bransch (SNI)
- SNI 85599 Annan övrig utbildning
- Bransch (SNI)
- SNI 68201 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
- Bransch (SNI)
- SNI 55202 Stug- och rumsuthyrning
- Bransch (SNI)
- SNI 93290 Övrig fritids- och nöjesverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Stora Tväggestad 1
- Postnummer & ort
- 61031 VIKBOLANDET
- Registrerat namn
- MTA Tool ABReg 2001-05-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
287 tkr
▲ 5,1 %Årets resultat
31 tkr
▲ 107,8 %Tillgångar
5,9 mkr
▲ 0,2 %Eget kapital
5,8 mkr
▲ 0,5 %Kassa & bank
1,1 mkr
▲ 10,4 %Totala skulder
47 tkr
▼ 29,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 286 898 | 272 943 | 93 202 |
| Övriga externa kostnader | 123 750 | 143 640 | 107 642 |
| Personalkostnader | 0 | 20 842 | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 19 979 | −34 263 | 18 519 |
| Resultat e. fin. poster | 30 923 | −394 218 | 2 718 604 |
| Resultat före skatt | 30 923 | −394 218 | 2 718 604 |
| Årets resultat | 30 923 | −394 218 | 2 716 341 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 4 421 928 | 4 551 076 | 5 640 224 |
| Omsättningstillgångar | 1 429 359 | 1 289 425 | 1 083 189 |
| Kassa & bank | 1 066 597 | 966 400 | 560 834 |
| Summa tillgångar | 5 851 287 | 5 840 501 | 6 723 413 |
| Eget kapital | 5 803 943 | 5 773 021 | 6 167 239 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 47 344 | 67 480 | 556 174 |
| Soliditet (%) | - | - | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 5,1 % jämfört med 2024, till 287 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 31 tkr, en nettomarginal på 10,8 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Omsättningen var högre än hos 20 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
7,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
10,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+5,1 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
0,5 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-08-14
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Vikbolandet
Andra registrerade bolag med säte i Vikbolandet.
- A Herrström ABAB
- A-Bygg och entreprenad ABAB
- AB GodromAB
- Åbergs Åkeri & Entreprenad i Vikbolandet ABAB
- Actitreat ABAB
- Adolfssons marktjänst KommanditbolagKB
- AFSO ABAB
- Agrikonsult i Konungsund ABAB