Aktivt företag
MTP Bygg Malung AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-14
Bolagets verksamhet är byggnadsvård, byggverksamhet, avancerad trädfällning och konsultering inom dessa områden samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 14 april 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 16231 Tillverkning av monteringsfärdiga trähus
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Albacksgatan 21
- C/o
- c/o Peter Svensson
- Postnummer & ort
- 78233 MALUNG
- Registrerat namn
- MTP Bygg Malung ABReg 2021-04-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
536 tkr
▼ 53,8 %Årets resultat
-3 tkr
▼ 110,7 %Tillgångar
332 tkr
▼ 16,5 %Eget kapital
225 tkr
▼ 1,2 %Soliditet
67,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
93 tkr
▼ 56,5 %Totala skulder
107 tkr
▼ 11,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 536 347 | 1 160 763 | 1 916 157 | 1 400 379 | 1 400 379 |
| Övriga externa kostnader | 346 921 | 337 383 | 377 073 | 338 096 | 338 096 |
| Personalkostnader | 175 405 | 584 954 | 632 286 | 398 134 | 398 134 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −53 893 | 29 463 | 195 011 | 72 320 | 72 320 |
| Resultat e. fin. poster | −51 798 | 32 096 | 195 904 | 72 253 | 72 253 |
| Resultat före skatt | −2 723 | 32 096 | 146 829 | 72 253 | 72 253 |
| Årets resultat | −2 723 | 25 487 | 120 168 | 57 205 | 57 205 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 116 825 | 168 025 | 167 750 | 74 326 | 74 326 |
| Omsättningstillgångar | 214 850 | 228 995 | 256 219 | 449 227 | 449 227 |
| Kassa & bank | 93 321 | 214 507 | 243 985 | 97 746 | 97 746 |
| Summa tillgångar | 331 675 | 397 020 | 423 969 | 523 553 | 523 553 |
| Eget kapital | 225 137 | 227 860 | 202 373 | 82 205 | 82 205 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 106 538 | 120 085 | 172 521 | 441 348 | 441 348 |
| Soliditet (%) | 67,9 % | 67,2 % | 56,9 % | 15,7 % | 15,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,9 mkr (2023) till 536 tkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 3 tkr, en nettomarginal på −0,5 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 67,9 % vid årets slut, upp från 15,7 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 30 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av monteringsfärdiga trähus (SNI 16231). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−10,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−0,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−53,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−27,4 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
−1,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,02
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
536 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-18
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-08-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-07-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-09-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-09-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Malung
Andra registrerade bolag med säte i Malung.
- A Lövgrens Maskinavverkning ABAB
- A. Grundbergs Skogstransporter AktiebolagAB
- AB FurudesignAB
- AB Matjätten i SävastAB
- Ae Hemtjänster ABAB
- AGKOM Rationell Byggsanering i Stockholm ABAB
- Aktiebolaget L. O. JohnssonAB
- Aktiebolaget Malungs Nya VulkAB