Aktivt företag

Munlyckan Tandvård AB

AB Org.nr 5590207634
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-03

Bolaget ska driva tandhygienistpraktik samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
15 juli 2015
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 86991 Tandhygienistverksamhet
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Gotlandsgatan 52
C/o
c/o Carina Thuresson
Postnummer & ort
11665 STOCKHOLM
Registrerat namn
Munlyckan Tandvård ABReg 2015-07-15

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
2,1 mkr
▲ 10,0 %
Årets resultat
1,2 mkr
▲ 23,6 %
Tillgångar
3,0 mkr
▲ 40,4 %
Eget kapital
2,2 mkr
▲ 59,1 %
Soliditet
85,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
2,9 mkr
▲ 90,8 %
Totala skulder
363 tkr
▲ 50,5 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 2 134 366 1 940 778 1 781 226 1 607 636 1 518 591
Övriga externa kostnader 393 119 293 147 262 576 289 014 276 751
Personalkostnader 307 128 353 826 798 619 777 413 736 756
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 1 350 145 1 169 227 684 413 526 240 447 092
Resultat e. fin. poster 1 434 079 1 192 639 691 088 525 024 446 716
Resultat före skatt 1 518 079 1 244 593 673 971 425 024 343 419
Årets resultat 1 214 672 982 669 527 852 334 636 270 275
Balansräkning
Anläggningstillgångar 40 532 576 535 369 900 260 271 204 578
Omsättningstillgångar 2 972 262 1 568 792 1 218 961 886 772 750 956
Kassa & bank 2 904 061 1 521 902 1 088 567 832 776 698 252
Summa tillgångar 3 012 794 2 145 327 1 588 861 1 147 043 955 534
Eget kapital 2 234 588 1 404 916 922 247 569 396 359 759
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 363 206 241 411 115 660 43 810 161 938
Soliditet (%) 85,0 % 84,0 % 86,0 % 87,0 % 74,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har ökat 5 år i rad, från 1,3 mkr (2020) till 2,1 mkr (2025).
  • Årets resultat blev en vinst på 1,2 mkr, en nettomarginal på 56,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
  • Soliditeten var 85,0 % vid årets slut.
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 8,2 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 83 % av bolagen med samma huvudbransch, tandhygienistverksamhet (SNI 86991). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
63,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
56,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+10,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+8,9 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
54,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
8,18
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,1 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Munlyckan Tandvård AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-09

8 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-13 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-02 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-28 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-21 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-01 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-05-30 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-05-31 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-12-31)
Registrerad: 2019-04-02 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Stockholm

Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.

Alla företag i Stockholm →